Kara sineklerin yapısı

Pireler hakkında
17 Şubat 2017
Kene Hakkında
21 Şubat 2017

Kara sineklerin yapısı bütün böceklerde olduğu gibi, bir iç iskelet sistemine sahip olmayan kara sineğe bunun yerine muazzam mekanik avantajlar sağlayan kitinden yapılmış bir  dış iskeletleri bulunmaktadır. Bu sert kabuk, sineğin, kanatları saniyede 200 defa çırpmasını sağlar. Kanatların yüzeyinde ve başının arka kısmında bulunan hassas  duyu organları (anten), uçuşla ilgili mesajları anında beyne nakleder. Mesela, sinek, uçuş esnasında yeni, farklı bir hava akımına maruz kalırsa, bu duyu organları  hemen beyne gerekli sinyalleri iletirler. Kara sineklerin kasları da beyinden gelen bu sinyallere göre kanatlan, yeni duruma uygun harekete geçirir. Bu sistem, günümüzün modern  uçaklarına ilham kaynağı olmakta şimşek gibi hızlı manevralarla, kendisini yakalamak isteyenleri çileden çıkaran sineği vurmak için kullandığımız sineklik ile çok  defa ıskalamamızın sebebi, bu harikulade duyu organlarıdır.

Kara sineklerin yapısı gereği yaz dönemlerinde ev ve işletmelerde ortaya çıktıkları zaman gem besinleri kirletir hemde insanları ciddi manada rahatsız ederler. Sinek bunlarla, sinekliğin havada meydana getirdiği yeni hava akımını hemen algılar ve bu durumun bir  tehlike oluşturduğunu anlayarak, ani bir hareketle uçup, kurtulur. Reflekslerinin, yani ani hareket kabiliyetinin, insandan 10 kat fazla olduğu kabul edilir. Karasinekler ve türleri Çöp ve gübre gibi nemli organik madde bulunan yerlere 100-150 tanesi yığın halinde yumurtalarını bırakır. Çıkan larvalar organik maddelerle  beslenir ve sıcak havada ortalama 7-8 günde sinek olarak uçar.kara sinekler hakkında

Kara sineklerde üreme şekli

Çok çabuk ürerler. Kara sineklerin yapısı, kısa ama yoğun ve üretimli bir hayat sürer. Eğer yumurtaları 25 derece  sıcaklıktaki nemli bir yere bırakılırsa yumurtalar, 10 saat gibi kısa bir zaman zarfında açılırlar. Kurtçuklar ancak sıvı maddelerle beslenirler. Bunlar katı  yiyecekleri sıvı hale dönüştürebilmek için kendileriyle ortak yaşayan bakterilere muhtaçtır. Bunlarla beraber nimf (larva) haline girmek üzere olan kurtçuk, orta  bağırsağın son kısmından, sindirim borusu boyunca yol alan bakterilerin çoğunu yok edebilecek bir asit salgılar. Kalan bakterileri de tam nimf kundağından çıkarken  orada bırakır ve sinek böylece tam asepsili (mikroptan arınmış) olarak dünyaya gelir. Metamorfoz (başkalaşım) geçirip, erişkin sinek haline gelebilmeleri için ise  lüzumlu olan 40 °C sıcaklıktaki mekanlara yönlendirilirler. Bu ortamda 6 gün içinde iki metamorfoz geçirip, erişkin sinek olurlar. Bir defada yaklaşık olarak 100’ün  üstünde, hayatı boyunca da 600-1000 yumurta bırakabilen dişi kara sinekler, larva döneminden sonraki üç gün içerisinde, çok rahatlıkla yeniden yumurta bırakabilir.  Kara sineklerin yapısı bu ritimleriyle çok hızlı ürerler.kara sineklerde üreme

Kara sineklerin beslenme özellikleri hakkında

Nisan ayı ortalarında yumurtasını bırakan karasineklerin yapısı ve sineklerden den gelen neslin, aynı yılın Eylül ayı ortalarında bıraktığı yumurta sayısı 5 trilyonu geçer. Başka bir ifadeyle, bir gramın % 1’i ağırlığındaki (yaklaşık olarak 70 sinek 1 gr ağırlığındadır) bir sineğin devamı olan nesillerden 80 bin ton ağırlığında bir sinek ordusu meydana gelir. Kara sinekler uçuş esnasında epey enerji sarf ettiğinden, vücut sıvısının şeker oranında büyük miktarda düşüş meydana gelir. Uyarıcı sistemler bu hayati öneme haiz durumu  beyne iletirler. Havada tur atarken, koku alıcılarıyla besinlerin yerini tayin etmeye çalışır. Besin kokusu arttığında da “iniş programını” harekete geçirir. İndiği  yerde, ayaklarındaki tat alma organı besinin tatlı, tuzlu veya ekşi olup olmadığını algılar ve beyne iletir.

Bunlar karasineğin tercih ettiği besin cetveline uygun  tatta ise, beyinden, hortumun çıkması ve emilme işleminin yapılması emri gelir. Çevresi kalın duvarlarla çevrili olan hortumla, sıvı besinler emilmeye başlanır.  Besin ne kadar şekerli ise o kadar çok emilir. “Yiyecek maddelerine dadanan inatçı sinek” ününe sahip karasineğin ağzının içinde iki tüpcük bulunur. Bu tüpçüklerden  biriyle sıvı yiyecekleri emer, diğeriyle de içinde enzimler bulunan tükürük salgılar. Yağları, karbonhidratları ve proteinleri kolaylıkla hazmeden kara sineklerin yapısı gereği , çok  sevdiği sert yiyecekleri sıvı hale dönüştürmede bol miktarda tükürük salgılamak durumundadır.

İşte bu sebeple de yiyeceklerin üzerine dışkısıyla beraber bol miktarda  tükürük bırakır. Daha sonra bir başka karasinek, aynı dışkının üstüne konduğunda, önceki karasineğin tükürüğünü de emer ve böylece bakteriler ikinci karasineğe de bulaşır. Bunun aracılığıyla da daha geniş  alanlara yayılır. Ağzının çevresinde ve ayaklarında 20 milyonu aşkın bakteri taşıyabilen karasinek, sadece bir günde 25-50 defa dışkı bırakır. Kara sinekler ile  mücadele önemli olup uçkun sinek ilaçlaması kapsamında sisleme şeklinde bir yöntem uygulanıp karasineklerin yapısı ve yok edilmesi için etkili bir karasinek ilaçlaması yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir