Kalorifer böceği hakkında

17 Şub

Kalorifer böceği hakkında geniş ve detaylı bilgi bulabileceğiniz sayfamızı ziyaret ederek kalorifer böceği türleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilir ve kalorifer böceği ilaçlaması yaptırmadan önce hangi tür ilaçlama servisi almanın daha faydalı olacağı hususunda ön bilgi edinmeniz’in doğru ve kalıcı çözümler için önemli olduğunu görebilirsiniz. Kalorifer böceği türleri hakkında hamam böceklerine benzer özellikler taşımaları ve hamam böceği türlerinden bir böcek olduğu ancak iç alanlardan daha fazla çöplük ve atıl durumdaki karanlık, nemli yerlerde çok daha fazla üredikleri bilinmektedir. Kalorifer böceği hakkında üreme bakımından oldukça hızlı oldukları ve yumurta bırakarak üreyip çoğalan bir böcek olarak hamam  böcekleri ile aynı hızda artış gösterdikleridir.

Kalorifer böceği üremek için bıraktığı yumurta paketleri çerisinde 35–40 adet  yumurtanın olduğu paketleri dişi kalorifer böceği kendi bedeninde yani sırtında taşır. Her seferinde 200 kadar yumurta bırakan  kalorifer böceğinin, yavruları 18 günde yumurtadan çıkar. Hamam böceği çok sıcak ve nemli ortamları sever. Kakalak böceğinin  yuva yapmak için en sevdiği yerler lavabo, banyo, mutfak su borusu etrafı tezgah altları ve karanlık ortamlardır. Çok çabuk  çoğalabilen kalorifer böceği sıvı, kokulu ve sisleme ilaçlama ile önlenebilmekte jel böcek ilaçlaması yapılarak,ta kalıcı  uygulama yöntemi ile tamamen ölür. Kalorifer böceği hakkında ilaçlama kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılmalı dır. Bu  böcekler bizlerin yediği ve yemediği her şeyi yiyebilir her türlü pislik ve mikrobu bir yerden başka bir yere taşır.

Kalorifer  böceklerinin yaklaşık 10–15 ay ömrü vardır. Diş kalorifer böceği hakkında üreme çiftleşme zamanı geldiğinde feromon adı verilen  bir koku salgılar ve erkek kalorifer böceğini davet eder. Kalorifer böceğinin türlerinin pek çoğu tropikal yerlerde yaşar.  Kalorifer böcekleri en fazla soğuğa -32 dereceye kadar dayanabilir. Bir kalorifer böceği bir gecede 10 katlı bir binayı  gezebilir, yine bir günde 4.5 km yol alabilir. İstilacı kalorifer böcekleri hakkında söylenebilecek çok hızlı hareket edebilen  pis mekanlarda çok dolaşan bir böcek çeşidi olup insanlara hastalık mikrobu bulaştırma riskleri oldukça fazla olan haşere türleri olup profesyonel mücadele yapılması gereken türlerdir. Evdeki kalorifer böceği hakkında ilaçlaması bilinçli ve deneyimli  ekiplerce yapılmalıdır.kalorifer böceği türleri

Kalorifer böceği hakkında bazı bilgiler

Kalorifer böceği hakkında bazı detaylar kafasındaki 1 çift anten bulunup nem ve yiyecek tespit edebilmesi için yol bulur. Kalorifer böceği kafasında bulunan bu antenleri yere dokundurarak yön ve yiyecek tayin edebilir. Dünyadaki en büyük kalorifer böceği hakkında yaşadığı yerin Güney Amerika’da yaşadığı ve burada görüldüğüdür. Bu kalorifer böceğinin büyüklüğü 15 cm dir. İki kanat arası uzunluğu 30 cm dir. Kalorifer böceği ayağında bulunan pençeler sayesinde duvara tırmanabilir. Kalorifer böceğinin iskeleti vücudunun dışındadır. Kalorifer böceğinin kan rengi beyazdır. Ergin olan erkek bir kalorifer böceği 1.5 mm, ergin olan dişi kalorifer böceği hakkında ise hamile ise 4.5 mm boşluğa sığabilir.

Yeni kabuk değiştirmiş olan bir kalorifer böceğinin 1 saat sonra kabuğu, asıl rengini alır. Yeni kabuk değiştirmiş olan bir kalorifer böceğinin göz kısmı siyah olur. Bir kalorifer böceği açlığa 1 ay dayanabilir, fakat susuzluğa ancak 1 hafta dayanabilir. Kafası kopmuş olan bir kalorifer böceği hakkında 1 hafta sonunda susuzluktan ölür. Halk arasında kalorifer böceğine hamam böceği, karafatma, kakalak denir. Kalorifer böceklerinin bir diğer adı ise alman hamam böceğidir. Çok pis olan mikrop taşıyıcı kalorifer böceği birçok bulaşıcı ve salgın hastalık mikrobunu da üzerinde taşır. Hastalık bulaştırma riski olan kalorifer böceği hakkında yazılanlar oldukça fazla olup evlerde ve lağım kanalları dahil olmak üzere pek çok alanda yaşayabilir buldukları pek çok şeyi yiyebilirler.Kalorifer böceği hakkında bazı bilgiler

Pis bir böcek olan kalorifer böceği hakkında

Hastalık bulaştıran kalorifer böceği hakkında söylenebilecek bulaştırdığı mikroplar açısından Pnomoni, hepatit, mantar hastalıkları, astım, alerjik reaksiyon, dizanteri, gıda zehirlenmesidir. İnsanı ısırmayan ve sokmayan hamam böcekleri deney hayvanı olarak idealdir. Hamam böceği türleri hakkında bazı sayısal bilgiler. Kalorifer böceğinin ayaklarının genelinde eklem vardır. Bir kalorifer böceğinin 6 tane bacağı vardır. Bir kalorifer böceği 40 dk nefesini tutabilir. Dünyada kalorifer böcek türü 5000 civarındadır. Kalorifer böceğinin ataları dünyaya 3 20–350 milyon yıl önce yerleşmiştir. Kalorifer böceği hakkında bilinenler o günden bu güne değişiklik göstermeden gelebilmiş olmasıdır.

Kalorifer böceği evlerimize nasıl geliyor diye merak ediyorsanız söyleyelim. Atık su boruları ve sızıntılardan ev ve iş yerlerine kalorifer böceği gelebilir. Bu sızıntılar önlenmediği takdirde ilaçlama yaptırmanın faydası olmaz. Alışveriş yaptığımız poşetler ile yumurtası taşıyabiliriz. Aldığımız eşyalarla da evimize kalorifer böceği yumurtası taşımış olabiliriz. Bu açıdan ilaçlama uygulaması çok önemlidir . Yiyecek ve su azlığı nedeni ile kalorifer böceği hakkında mecburen göç etmek zorunda kalır diyebiliriz. Ev ve iş yerlerinizde bodrum, çatı katı, bina boşluğu vb nemli ortam olabilen her yerde kalorifer böceğine rastlamak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir