farelerin hastalık bulaştırması
Farelerin bulaştırdığı hastalıklar nelerdir
28 Mart 2015
fare mücadele şekli
Farelerden nasıl kurtulurum
28 Mart 2015
zararlı fare türleri

farelerin çeşitleri hakkında

Kaç fare türü vardır yer yüzünde yaşayan pek çok fare bulunmaktadır bunlardan bazıları lağımlarda yaşayıp buralarda beslenirken bazı fare türleri ise doğada yaşayarak bitkisel ortamlarda beslenirler. Yerleşim alanlarında görülen kaç fare türü vardır, fareler besin olarak böcekleri, ölü hayvan leşlerini ve atık olan her şeyi yerler. Fareler çeşidine ve türüne göre faklı sayıda çoğalırlar. Bazı fare türleri yılda 4 bazıları ise 6 defa yavrular lar. Fareler diğer haşerelerden farklı olarak üremede canlı yavru doğururlar. Yani fareler herhangi bir yere yumurta bırakmazlar. Evinizde fare olup olmadığını anlamak için temizlik yaptığınızda eğer evde fare pisliği var ise mutlaka evinizde fare var demektir. Fare pisliği pirinç tanesi büyüklüğünde ve siyah renktedir. İnsanlara yararı olan kaç fare türü vardır ve bu farelerin genetik yapısı tıpkı insanlara benzer bu bakımdan insanlara pek çok alanda faydalı olan bir labratuvar hayvanı olarak oldukça önemli yararları dokunmaktadır.

Farelerin çeşitleri hakkında

Gelişen ilaç sanayisi ve tıp fareleri insan yerine kobay olarak kullanmaktadır. Bu da bilim açısından çok önemli bir gelişimdir. Fareler yaşadığı yere göre farklı isimler alırlar. Tarlada yaşayan fareler tarla faresi, lağımda yaşayanlar lağım faresi veya evlerde yaşayan küçük farelere ev faresi denir doğada yaşayan kaç fare türü vardır bazı farelerin isimleri şunlardır. Ak ayaklı farecik, Avurdu keseli fare, Bandikut faresi, Çekirge faresi, Çeltik faresi, Dikenli fare Fırça kuyruklu fare, Hasat faresi, Huş faresi, Kanguru faresi, Orman faresi,Pamuk faresi Sıçrayan fare, Yeleli fare, Kum Faresi bilinen fareler olup çeşitli bölgelerde yaşar ve bazı fare türleri evlere yada iş yerlerine girerek zarar verdikleri için insanlar tarafından önlem amaçlı fare mücadelesi yapılması zorunluluğu doğar.

Farelerin yaşam alanları ve tahıl ambarları tarlalar gibi yerlerde insanlara zararlı kaç fare türü vardır sorusuna lağım ve ev fareleri evlerde zararlı yanları olsa da aslında pek çok yönleri ile faydalı olan farelerin kendi doğal yaşam alanlarında insan için önemli yararları görülür. Zararlı fare türleri insan için pek çok istenmeyen duruma neden olur. Böcek ilaçlama firmaları ile irtibata geçilerek farelerden kurtulmanız şarttır.

 

Comments are closed.