İlaçlamadan sonra temizlik

17 Şub

İlaçlamadan sonra temizlik böcek ilaçlama yapılacak alanlarda ilaçlama tedbiri konusunda gerek haşere mücadele hizmeti almadan gerek haşere ilaçlaması yapıldıktan sonra yapılması ve uyulması zorunlu bazı özel durumlar mevcuttur. İlaçlamadan önce yapılması gerekenler özellikle ev ilaçlaması ve apartman, site benzeri alanlarda bir kaç önemli noktaya uyulması sağlık ve insanların güvenliği açısından oldukça önemlidir. Apartman ilaçlaması için hizmet alınmadan önce bina sakinlerinin yapılacak haşere kontrol uygulamasından haberdar edilmesi kokulu uygulama esnasında insanların bir saat kadar gerekmedikçe koridorlarda dolaşmaması olası astım ve alerjik sorunları olan insanların etkilenmesini önlemek adına uyulması gereken konuların başında gelir. Ayrıca daire içlerinde haşere ilaçlama yapılınca dikkat edilecek en önemli husus ilaçlamadan sonra temizlik yapılmasıdır.

Apartman ilaçlamasından sonra

ilaçlama sırasındaİlaçlamadan sonra temizlik yapmak isteyen kişilerin bilmesi gereken apartman içinde ilaçlanan bölgelerde gerekli olmadıkça bir kaç gün temizlik yapılmaması uygulanan haşere imhası işleminden böceklerin tam olarak etkilenip ölmeleri için sıkılan ilaçlar ile temaslarının sağlanması için özellikle kokusuz uygulama sonrasında en az 3 gün yerlerin silinmemesi çok önemlidir. Yapılan temizlik esnasında ilaçlama tedbirleri ve haşere ilacının kalıcı önleyici özelliğinin devamı için duvar diplerinin paspas ile silinmesi kullanılan ilaçların kalıcılığını ortadan kaldırdığı için kapı dipleri ve yerlerin duvarla birleşen kısımlarında ıslak temizlik yapılmaması çok uzun süre kalıcı etkili uygulamaların devam edebilmesi için önemlidir. Atlas ilaçlama şirketi ilaçlama öncesi olduğu kadar ilaçlamadan sonra temizlik konusunda da hassas davranarak müşterilerini bilgilendirmekte olası yanlış uygulamaları daha baştan ortadan kaldırmaya özen göstermektedir.

Ev ilaçlamasından önceki tedbirler

ilaçlama tedbirleriDaire içinde haşere ilaçlama yapılmadan önce yaptırılacak yöntemin durumuna göre jel hamam böceği ilaçlamasında hiç bir hazırlık ve temizliğe gerek yoktur. Ancak kokusuz ilaçlama öncesi dolap içlerinde ve çekmecelerde açık gıda maddeleri varsa bunların kaldırılıp ağızlarının kapatılması gerekir. Özellikle kokulu ve sisleme tarzı bir yöntem tercih edilmiş ise ağzı açık tüm yiyecekler kapatılmalı tabak çanaklar yıkanmasın isteniyor ise çöp poşetlerine konup ağızları sıkıca bağlanmalı evlerde kedi, köpek, kuş, akvaryum benzeri ev hayvanları besleniyor ise bunların çıkarılarak ölmemeleri için tedbir alınmalı akvaryum için ise sağlam bir poşetle boydan boya sıkıca kapatılıp koli bandı ile kenarları bantlanıp akvaryuma ilaçlı havanın nüfuzu önlenmelidir. İlaçlamadan sonra temizlik kadar ilaçlama öncesi halılar rulo şeklinde toplanıp ilaçlama tedbirleri alınır ancak halı böceği, pire, toz böceği gibi haşereler için halılar ,koltuklar yataklar ilaçlanacağı için tedbire gerek yoktur diğer haşereler için tedbir alınması havalandırma pencereleri evin pencereleri kapalı olmalıdır.

Ev ilaçlamasından sonra neler yapılır?

ilaçlama temizliğiDaire ilaçlaması yapılırken sadece ilaçlama elemanı içeride kalıp ilaçlamadan sonra daire 3 saat kapalı tutulmalı bazı böcek türleri için bu süre uzayabilir daha sonra kapılar pencereler açılarak 2 ile 3 saat arası bir havalandırma yapılmalı bu esnada kesinlikle dairede durulmamalıdır. İlaçlamadan sonra temizlik yapılırken mutlaka ilaçlama tedbirleri kapsamında eldiven kullanılmalı ilacın kalıcı etkisi ve içindeki delthamethrin aktif maddesinin göz kapakları ve el bileklerinde sızlama yapacağı bilinmeli eldivensiz temizlik yapılmamalıdır. Ayrıca ilaçlamadan sonra temizlik esnasında çamaşır suyu kullanılması ilacın havaya çamaşır suyunun uçucu etkisi ile yükseleceği düşünülerek yüzlerde yanmaya nefes alış esnasında genzin yanmasına neden olur. Evde temizlik esnasında açık olan koltuk, çekyat, halı,masa,tezgah üzerleri gibi yerler silinmeli yatak çarşafları, yastık kılıfları ortadaki havlu ve yüze sürülen eşyalar yıkanıp ilacın sızlatıcı etkisine maruz kalınmamalıdır. Mutfakta genel bir temizlik şart olup tabak tencere, dolaplar kullanılan eşyalar özellikle yiyecek konulanları mutlaka yıkanmalı olası ilaçlama zehirlenmemeleri için açıkta unutulan yiyecek içecek benzeri gıdalar kalmışsa çöpe atılmalıdır. Atlas ilaçlama olarak müşterilerin sağlığına ve onların şikayetlerinin çözüme ulaşmasına büyük önem veriyoruz. Amacımız her türlü ilaçlama tedbirleri alınarak kaliteli sorunsuz ve en iyi hizmeti vermektir. Bu sebeple ilaçlamadan sonra temizlik nasıl yapılır diye bir yazı ile sizlerin neler yapmanız gerektiğini kısaca anlatmaya çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir