İlaçlama Teknikleri

İlaçlama Teknikleri

İlaçlama Teknikleri gerek ev ilaçlama, gerek işyeri ilaçlama bakımından belirleyici unsurlardır. Ev İlaçlama teknikleri arasında kokusuz ilaçlama, kokulu ilaçlama, jel ilaçlama ve fare istasyonu ile fare mücadele şekilleri temel ilaçlama yöntemleri olarak bilinir. Böceklerin türü, mekanın özelliği, böcek yoğunluğu ve haşerenin direnç yapısına göre haşere ilacı ve ilaçlama yöntemlerini seçmek gerekir. Apartman ilaçlama uygulamalarında açık alan haşere mücadelesinde kokulu ilaçlama ve spreyli püskürtme yöntem kullanılırken kapalı bölgelerde kokusuz ilaçlama yapılır. En Etkili İlaçlama Teknikleri hiç kuşkusuz haşerelerin sinir sistemlerini çökerten birinci sınıf ilaçlar ile yapılan uygulamalardır. Ulv ilaçlama genel amaçlı bir ilaçlama türü olup mutlaka profesyonel ekipler tarafından uygulanmalıdır.

İlaçlama Teknikleri arasında kokusuz haşere ilaçlama hizmeti yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle gıda üretimi yapan işletme ve tesisler için sıvı ilaçlama ile jel böcek ilaçlaması periyodik olarak belirli aralıklar halinde yapılabilir. Yoğun böcek sorunu olabilecek mekanlarda dönemsel ve periyodik uygulama şarttır. İşletme ve gıda üretim tesisleri gibi yerlerde Periyodik İlaçlama yaptırmak zorunludur. Ev ilaçlama yöntemine göre çok daha kısa aralıklar ile yapılması gereken mekanlar. Lokanta, kafe, restoran, market, pastahane, otel, hastane gibi sürekli insanların bulunduğu alanlarda zararlı böceklerin neden olduğu sağlık sorunlarının yaşanmaması için düzenli aralıklar ile böcek ilaçlama yaptırılması oldukça mühimdir.

İlaçlama Tekniklerinin Özellikleri

İlaçlama yöntemleri arasında kokusuz olması ve pratik uygulanması ile Jel ilaçlama uygulaması en çok tercih edilen ilaçlama tekniklerinden biridir. Jel ilaçlamada, ilacı yiyen haşere yuvasına döner ve orada ölür, diğer haşerelerde bu ölü olan haşerelerden beslenir ve böylece toplu ölüm gerçekleşir. Ayrıca Jel ilaçlamanın en çok tercih edilen ilaçlama şekli olmasının nedeni, ilaçlama yapılacak olan mekanın terk edilmesine ve evde her hangi bir temizlik yapılmasına gerek olmamasıdır. İnsanlar ortamda iken jel ilaçlama yapılabilir ve herhangi bir yan etkisi yoktur. Özellikle hamam böcekleri için üretilen bu ilaç çok etkilidir. Hamam böceği, kalorifer böceği, karafatma böceği, karınca ve gümüş böceklerinin imhası için uygulanabilmektedir.

Jel ilaçlama kokusuzdur. Mekanının terk edilmesine ve evin kapatılmasına gerek yoktur. Doğrudan ağız yolu ile yutulmadığı takdirde insanlara ve evcil hayvanlara her hangi bir zararı zararı yoktur. Kapıları ve pencereleri kapatmaya eşyaları kaldırmaya ve uygulamadan sonra temizliğe ihtiyaç duyulmaz. İlaçlama öncesinde herhangi bir hazırlık yapılmasına gerek olmadığı için son derece zahmetsizce uygulanabilir. Evde bebek ve yaşlı hastası olanların güvenle yaptıracağı bir ilaçlama şeklidir. Tüm hamam böceği çeşitleri üzerinde etkili olduğu için hamam böceği mücadelesinde sıkça kullanılmaktadır. Jel ilaçlamanın kalıcı etkisi 3 ay olduğu için bırakılan jel damlacıklar üç ay silinmemelidir.

Spreyli İlaçlama Yöntemi Nedir?

Mekanik yöntemle yapılan sıvı ilaçlama, ilaçlama şirketleri tarafından en çok kullanılan İlaçlama Teknikleri arasında yer alır. Su bazlı olan ilaçlama şekli, haşerelerin yoğun olduğu mekanlara kokulu böcek ilaçları yada kokusuz ilaçlar kullanılarak uygulanır. Su ile karıştırılarak seyreltilen ilaç, evin kenar ve köşelerine belirli seviyeden uygun dozda mekana püskürtme yöntemiyle uygulanmaktadır. Sıvı böcek ilaçlama uygulaması hemen hemen tüm haşereler için uygulanır ve en eski ilaçlama şekli olarak dikkat çeker. İlaçlama uygulaması sonrasında, ilaçlama firmasının talimatlarına uyulması durumunda evdeki ve iş yerlerindeki böceklerden kurtulmak çok daha kolaydır. Mekan ilaçlandıktan sonra 7 10 gün arası ilaç uygulanan bölgelerde kesinlikle ıslak temizlik yapılmaz.

Sıvı böcek ilaçlama iki şekilde böcek ilacı kullanılarak uygulanır. Zor ölen böcekler için kokusuz ilaçlar tam etki sağlamadığı için özel karışım kullanılarak elde edilmiş kokulu haşere ilacı kullanılır. Farkı içerikte aktif maddelerin bir araya getirilmesi ile az kokulu ilaç elde edilir. Bu tür uygulama sonrası mekanı bir süre havalandırdıktan sonra normal yaşama kaldığı yerden devam edebilirsiniz. Kokusuz ilaçlarda olduğu gibi 1 hafta 10 gün ıslak temizlik yapılmamalıdır. Kokusuz haşere ilaçları ile yapılan uygulama ise daha az düşük yoğunlukta böcek şikayetleri ile bazı böcek türleri için kullanılmaktadır. Atlas haşere ilaçlama şirketimizin kullanmakta olduğu ilaçlar, Sağlık Bakanlığından onaylı olup alanında en kaliteli ve en üstün haşere öldürücü özelliğe sahip birinci sınıf  etkili ilaçlardır.

Böcek İlaçlama Teknikleri

Genel Kapsamlı İlaçlama Yöntemi

Böcek İlaçlama Teknikleri arasında en etkili sonuç alınan oldukça geniş kapsamlı bir ilaçlama türüdür. Elektrikli ULV, soğuk sisleme makineleri ile ortamda ilaç 0.03 mm çapındaki damlacıklar halinde püskürtülerek ilacın ortama tam olarak dağılması genel amaçtır. Yaklaşık olarak bir saat kadar havada asılı kalan ilaç partikülleri böcekleri saklandıkları bölgelerden çıkarıp imha özelliğine sahiptir. Haşerelerin saklanıp yuvalandıkları her yere, yumurta bırakılan yuvalarına ilaç temas etmiş olur. Çok etkili olduğu kadar profesyonel eğitim almış ekiplerce yapılması gereken bir yöntemdir. Genel olarak ULV uygulama yapılan kapalı alanın tamamı ilaçlanmış olur. Bu ilaçlama yönteminde daha çok kokulu ilaç tercih edilir. Ulv böcek ilaçlaması daha çok pire, tahtakurusu, akrep, kertenkele, toz akarı, kuş biti ve uçan haşerelere karşı uygulanır.

Sisleme haşere ilaçlama tekniği olarak ta bilinen bu yöntem dumanlı bir özelliğe sahiptir. Açık alanlarda sinek ilaçlaması için sıcak termal sisleme şeklinde ulv ilaçlama yapılırken kapalı alanlarda her türle haşerenin yok edilmesi için soğuk sisleme yöntem kullanılmaktadır. Kokusuz haşere ilaçları ile yapılabildiği gibi daha geniş kapsamlı olarak kokulu böcek ilaçları ile çok daha yoğun olarak kullanılır.  Bu saydığımız Haşere İlaçlama teknikleri böcek türleri üzerinde etkili olur. Ulv ilaçlama kapalı mekanda farelere karşı etkili olmasına karşın kemirgen ve fare mücadelesinde özellikle açık alanlar ve işletmelerde fare istasyonlu ilaçlama tekniği tercih edilmektedir. Atlas Mühendislik haşere kontrol hizmetleri olarak açık ve kapalı tüm mekanlarda yürüyen ve uçan haşerelere karşı kalıcı çözümler sunmaktayız. Fare ilaçlama yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.