İlaçlama pompası

İlaçlama pompası zirai ve haşere ilaçlamalarında eskiden beri kullanılan İlaçlama makineleri pek çok insanın yakından tanıdığı bir alet olup bağ, bahçe ve binalarda görülen zararlı böceklerin ilaçlanmasında kullanılmış oldukça eski bir ilaçlama aleti olarak dikkat çeker. Günümüzde artık yandan kollu ilaçlama pompası yerine şarjlı ilaçlama pompası ile motorlu ilaçlama pompası olarak bilinen benzinli ilaçlama makineleri sıkça kullanılmaktadır. Sebze meyve gibi temel tüketim gıdalarının böceklerden korunması için kullanılan ilaçlama makineleri şehirlerin giderek büyümesi ve büyük çaplı yaşam alanlarının ortaya çıkması ile apartman ve site ilaçlamaları konusunda kullanılmaya başlamış pek çok böcek türünün binalara hatta daire içlerine girerek üremesi ile ilaçlama pompası ile mücadele yetersiz kalmıştır.

Çeşitli riskleri ortaya çıkardığı için yeni geliştirilen şarjlı ilaçlama pompaları, sisleme tarzı ulv ilaçlama makineleri ve motorlu ilaçlama pompaları kullanılmaya başlamıştır. Mekanların içleri ile açık alanlarda kullanılan ilaçlama makineleri elbette farklı özellikte olmak zorundadır. Örnek olarak günümüzde evler ve apartmanlarda en çok ortaya çıkan böceklerin başında hamam böcekleri ile pireler en başta gelen zararlı haşere türüdür. Bu sebeple ilaçlama pompası ile mücadele kapalı alanlarda çokta fazla bir başarı getirmeyeceği için bunun yerine buharlı ilaçlama makinesi yada jel ilaçlama tekniği uygulanmaktadır.benzinli ilaçlama makinesi

İlaçlama pompası ve ilaçlama makinesi nerelerde kullanılır ?

İlaçlama pompası ve ilaçlama makinesi günümüzde pek çok zararlı türünün yaşam alanlarından arındırılmasından tutun seralar, bağ, bahçe, yabani ot mücadelesi gibi çoğu alanlarda kullanılmakta bunlardan bazıları motorlu ilaçlama pompası ve motorlu ilaçlama makinesi şeklinde üretilirken özellikle apartman, site, villa, ve bahçe gibi alanların ilaçlanması için şarjlı ilaçlama pompası sıkça kullanılmaktadır. Kapalı alanlarda ve daire içlerinde meydana gelen tahta kurusu, akrep, pire, güve, ağaç kurdu, kertenkele, toz böceği gibi oldukça zor kontrol altına alınan dirençli yapıdaki böceklerin yok edilmesinde sisleme ilaçlama makinesi kullanılması zorunluluk olarak kendini gösterir.

Tarla, geniş seralar, ve ağaçlık alanların haşereler karşı ilaçlama işleminden geçirilmesinde araç üstü ilaçlama makineleri, tarla ilaçlama makinesi ve termal ilaçlama sistemleri kullanılarak açık ve geniş alanların ilaçlaması yapılmaktadır. İlaçlama pompaları giderek şekil değişimine uğramakta yandan basmalı eski tür ilaçlama pompası yerine şarjlı ilaçlama pompası, motorlu ilaçlama pompası gibi yeni modeller daha fazla üretilmekte ve insanlar tarafından kullanılmaya başlamaktadır. Uzun süre kullanılması için doğru marka seçilmesi kaliteli malzemeden yapılmış olması ilaçlama pompası alırken en fazla dikkat edilmesi gereken özelliklerden olup şarjlı ilaçlama pompası alırken de batarya ömrünün uzun olmasına ayrıca dikkat edilmelidir.şarjlı ilaçlama pompası

İlaçlama pompası temizliği nasıl yapılır ?

İlaçlama pompası ve ilaçlama makinesi temizliği aslında çoğu insanın dikkat etmediği bir konu olduğu için kısa bir bilgi vermeyi uygun görüyoruz. İlaçlama pompası temizliği ilaçlama uygulaması bittikten sonra hemen yapılmalı ilaçlama makinesi içinde kalacak kimyasalın gerek şarjlı ilaçlama pompası ve gerekse motorlu ilaçlama pompası için ciddi aşınma sorununa sebep olacağı için iç aksamlarda kopmalara, kırılma ve kimyasalın etkisi ile şişme, genleşme gibi sorunlara neden olacağı için kısa sürede bozulmalara sebep olacağı bilinmelidir. İlaçlama makineleri insanların gerek sağlığının korunması gerek gıda ve ürün kaybının önlenmesinde kullanılan önemli aletlerden olup kullanım öncesi ve kullanımdan sonra bakımlarının aksatmadan doğru yapılması hem kullanım ömrünü uzatır hemde tıkanma ve ani bozulmaların ortaya çıkmasını önler.

İlaçlama pompası temizlenmez ise contaların aşınmasına, plastik aksamların genleşip çalışma zorluğuna ve hatta metal alanlarda kalan kimyasal sonucu bozulmalara sebep olacağı için iş bittikten sonra mutlaka temizlik ve bakımı yapılmalı kesinlikle ilaçlama pompası içinde ilaçların kalıntıları bırakılmamalıdır. Şarjlı ilaçlama pompası için hem temizlik hemde batarya düzenli olarak kontrol edilmeli pil bittikten sonra uzun süre boş yada elektrik akımında bırakılmamalıdır. Aynı şekilde motorlu ilaçlama pompası içinde benzinlik yada yakıt bölümünde bakım yapılmalı temizliği aksatılmadan yerine getirilmelidir.

Ulv ilaçlama makinesi nasıl kullanılır ?

Yukarıda ilaçlama pompası ve türevleri hakkında gerekli bilgileri paylaşıp kullanım alanları ve temizliğinin önemi hakkında kısaca bilgi verdik. Şimdi yaşam alanları ve kapalı mekanlarda insan sağlığını tehdit eden böceklerin imhası için en fazla kullanılan ilaçlama makineleri arasında olan sisleme ilaçlama makinesi hakkında nasıl kullanılır kısaca bilgi verelim. İlaçlama pompası ile ilaçlama yapılırken kimyasal maske kullanılmasa da yapılabilirken ulv ilaçlama makinesi amatör olarak kesinlikle kullanılamaz. Yeterli ekipman ve tecrübe olmadan bilinçsiz olarak kullanılması ciddi zehirlenmeye sebep olur.

Şarjlı ilaçlama pompası yapılacak ayarla ilaç şiddeti ayarlanır ve kısılabilir ancak motorlu ilaçlama pompası ve sisleme şeklinde ilaçlama makineleri kimyasal maske olmadan koruyucu ekipman kullanılmadan kesinlikle amatör kişilerce kullanılmamalıdır. Ulv ilaçlama makinesi en fazla kullanılan ilaçlama cihazları arasında  olup profesyonel ilaçlama firmaları ve ekipleri tarafından kullanılır. Çok zor ölen zararlı haşerelerin imha edilmesinde oldukça etkili bir özelliği olduğu için yaygın kullanılması normaldir. Eldiven, tulum, maske, gibi koruyucu ekipmanlar kullanılmadan ilaçlama yapmak hem tehlikeli hemde kimyasal etkilere maruz kalınmasına sebep olacağı için donanımlı ekiplerce kullanılması olası zehirlenmelerin yaşanmaması için zorunludur. Bu yazımızda ilaçlama pompası, ilaçlama makinesi hakkında kullanım ve temizliği hakkında kısaca bilgiler paylaştık.

İlaçlama makaleleri

Bir cevap yazın

Yorum
İsim*
Mail adresi*
Website adresi *