İlaçlama ile arılar yok olur mu

İlaçlama ile arılar yok olur mu pek çok insanın şikayet ettiği arı yuvaları yaşam alanları ile iç içe olduğu zaman büyük bir tehlike sebebi olup huzursuzluk nedeni olur . Bu nedenle arıların girip çıktığı alanlarda gerekli tedbirlerin ve insanları sokmaması için ilaçlama yaptırmanın zorunluluğu herkes tarafından bilinmekle birlikte bazı durumlarda apartman ve sitelerde yapılan arı ilaçlama pek bir işe yaramadığı için insanlar sıkıntı yaşamaktadır. Yapılan ilaçlama ile arılar yok olur mu arılardan tam olarak kurtulabilmek için yapılması gereken bazı önemli kurallar vardır ve insanlar bunu bilmediği için çoğu zaman sadece arıları ilaçlama tek başına yeterli olmayıp bu zararlı saldırgan hayvanların tamamen ortadan kaldırılması için arıların sürekli olarak hareketli olduğu noktalara giriş çıkış yerlerinde yaptıkları arı kovanının bulunup imha edilmesi zorunludur.

Arıların imha yolları

Arı kovanı ilaçlama ile arılar yok olur mu? diye soran müşterilerimize verdiğimiz yanıt elbette kovanı ilaçlama ile arılar ölür ancak çatı içinde ve tavan aralarında yapılan kovanların sadece ilaçlanarak yok edilmesi pek mümkün olmayabilir hele birde iç alanlarda olup ulaşılması mümkün olmayan yerlerde yapılan arı kovanına kullanılan ilaçlar zarar vermediği için arılar ölse bile yeni sezonda tekrar larvalar erginleşip tekrar ortaya çıkacak ve giderek artan bir sayı ile insanlar için çok daha fazla tehdit nedeni olacaklardır. Bu nedenle arı kovanının imha edilmesi ve kraliçe arı ile larvaların yok edilmesi hayati öneme sahip olup yüzeysel ilaçlama ile arılardan kurtulunacağını söyleyenlere pek itibar edilmemelidir.

Mekanda bulunan arı kovanının çıkarılıp içindeki arıların ve koloninin devamı olan larvalar ile ana arının yok edilmesi bir daha arı şikayeti yaşanmaması için tek yol olarak bilinmelidir. Yapılan arı ilaçlaması ancak petek ve kovanların imhası ile başarıya ulaşacaktır. Arı peteğine ulaşmak mümkün olmaz ise mutlaka sisleme arı ilaçlama şekli kullanılarak arı kolonisi yok edilmelidir.  Arılar içinde eşek arısı saldırgan yapısı ile insanları tehdit eden türler olup eve girmeleri ciddi risk oluşturur. Arı ilaçlama fiyatı diğer böcek ilaçlama şekillerine oranla daha yüksektir. Ancak sadece ilaçlama yapılara arıların imhası normal böcek ilaçlama fiyatı kapsamında değerlendirilir.

 

Sık Sorulan Sorular