Hamam böcekleri

17 Şub

Hamam böcekleri hakkında DICTYOPTERA familyasından olan bu böcekler yumurta yöntemiyle çoğalırlar . İlaçlama yaptırmadan önce hamam böcekleri hakkında bilgi sahibi olmanız şarttır. İçinde 35–40 yumurta bulunan paketler yaparak her mevsim ürerler. Yumurtalarını sırtlarında taşıyabilir ve dolaştıkları her yere dökülebilir.Bir defada 200 yumurta üretebilirler. ve bir yumurta paketinden 35-40 adet larva(yavru) meydana gelmektedir. yumurtaları 18 gün’de yavru olarak çıkar. Çok hızlı ürerler. Hamam böcekleri üredikleri ortamda koloniler halinde yaşarlar,yılda 8-10 defa yumurtlarlar. Dişi ergin hamam böcekleri öldükleri anda bile yumurtalarını bırakırlar.Böcek yumurtaları herhangi bir insektisitle ölmemektedir. Bu nedenle ilk ilaçlamada mevcut böcekler öldürüldükten sonra yumurtadan çıkabilecek olan yavrular için 20 gün sonra ilaçlama mutlaka tekrarlanmalıdır. Çok pistirler ve her şeyi yerler.

Her pisliği, mikrobu taşır ve bulaştırırlar. Gıda, su ve sıcağa ihtiyacından dolayı insan olan her yerde aktiftir. Evdeki hamam böcekleri ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyolardır. Hemen hemen bütün zamanını yuvalarında, delik ve çatlaklarda saklanarak geçirirler, karanlığı sever ve geceleri aktiftirler, çok dayanıklıdırlar, bilinçsiz yapılan amatör mücadelelerde ilaçlara çok çabuk direnç kazanırlar. Genellikle geceleri aktif olan bu böcekler ışığa karşı hassastırlar. Bir Binada 10 kat birden bir gecede dolaşabilirler. yaklaşık bir gecede 4,5 km yol katedebilirler. Bütün insanların ve diğer canlıların yediği ve yemediği her şeyi yerler, kağıda kadar.

Genelde toplu koloniler halinde yaşarlar, 15 ay kadar ömrü vardır. Nemli, sıcak ve pis yerleri severler kanalizasyon, kazan dairesi, depo, bodrum, toprak altı galerileri ambalaj içleri gibi yerleri istila ederler. Genelde endüstriyel işletmelerde çok görülürler. Yılda 8-10 defa yumurtlarlar. Antenleri çok küçük miktarlardaki nem ve yiyeceği tespit edebilir. Karınlarının arka tarafından uzanan duyargaları çok hafif hava akımlarına bile duyarlıdır; öyle ki, potansiyel bir tehlikeden saniyenin binde 54′ ü gibi bir zamanda kaçmaya başlayabilirler. Hamam böcekleri istilacı ve çok çabuk ürerler.hamam böceklerinin tehlikeleri

Hamam böceklerinin tehlikeleri

Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, alerjik reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar. Sayıları itibariyle eko sistemin önemli bir parçası olan hamam böcekleri, bağırsaklarındaki protozoa ve bakteriler yüzünden hemcinsleri de dahil olmak üzere bir çok şeyi yiyebilirler. Bu sebeple de ormanlardaki çör-çöp ve diğer hayvanların artıklarının yeniden tabiata dönmelerini hızlandırırlar. Bu arada kendileri de bir çok hayvana, hatta bazen insanlara yiyecek olurlar. Evlerde yaşayan Hamam böcekleri nin hastalık vektörleri olduğu kanıtlanmıştır. Isırmadıkları ve sokmadıkları için bakımları kolay, kullanımları güvenli ideal laboratuvar hayvanıdırlar.

Hızlı üremeleri, ortalığı kirletmeleri, kötü kokuları ve en azından potansiyel hastalık(Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, alerjik reaksiyon) taşıyıcıları oldukları için bir çok böcek kalıcı ilaçlara maruz tutuldukları halde bunların bir kısmına adapte olmayı başarmışlardır. Bağışıklık geliştirebilmişlerdir. Kanları beyazdır. Bazı türleri kanatlı dır, fakat uçmaktan ziyade yürümeyi tercih ederler. Dünyanın en büyük hamam böcekleri  Güney Amerika’da yaşar ve yaklaşık 15 cm uzunluğunda olup iki kanat arası uzunluğu da 30 cm civarındadır. İskeletleri vücutlarının dışındadır.

Yılda birkaç defa iskelet, yani kabuk değiştirirler. Kabuğunu yeni değiştirmiş bir hamam böceğinin rengi beyaz, göz kısmı siyahtır. Kabuk 8 saat sonra normal rengini kazanır. Bazı türlerde dişiler sadece bir defa çiftleşir ve bu onlara ömürleri boyunca yeter. Kafası kopmuş bir hamam böceği 1 hafta daha yaşayabilir. Sonuçta ağzı olmadığından su içemediği için susuzluktan ölür. Yüze bilirler, ama ağız veya burunları ile değil de yanlarından nefes aldıkları için su yüzeyine doğru yüzerken çok zorlanırlar. Saatte 4.800 m kadar koşabilirler, maraton rekoru olmasa da boylarına göre çok çok iyi koştukları bilinmektedir.istilacı hamam böcekleri

Hamam böcekleri hakkında ilginç bilgiler

6 ayakları vardır. Bir çoğunda 18 eklem bulunur. 40 dakika boyunca nefeslerini tutabilirler. Hayatlarının % 75 ini dinlenerek geçirirler, bu günde 18 saat demek olur ki, bayağı tembel oldukları anlamına geliyor. Dünya üzerindeki türlerinin sayısı 5000 civarındadır. Yaklaşık 320 milyon yıl önce, karbonifer çağda ortaya çıkmışlardır ve bu güne kadar görünüşleri çok az değişmiştir. Ağızları sağa-sola doğru hareket eder. Yiyeceksiz 1 ay, ancak susuz 1 hafta yaşayabilirler. Kalbi basitçe valflı bir tüpten ibarettir. Tüp kanı ileri ve geri pompalayabilir. Kalp böceğe hiçbir zarar vermeden durabilir. Yavru hamam böcekleri milimetrenin yarısı kadar bir deliğe sığabilir.

Yetişkin erkek hamam böcekleri 1.5 mm, hamile dişiler de 4,5 mm büyüklüğündeki aralıklara sığabilirler. Dünya üzerinde her yerde bulunurlar. -32 dereceye kadar dayanabilirler. Ayaklarındaki pençeleri sayesinde duvarlara tırmanırlar. Koku alma duyuları o kadar gelişmiştir ki ev halkını misafirlerden ayırt edebilirler. Dişi hamam böcekleri feromon denilen bir tür koku salgılayarak erkekleri davet ederler. Evlerde böcek ilaçlama yaptırmadan önce şikayet sebebi olan haşereler hakkında kısa bir araştırma yaptıktan sonra ilaçlama yaptırılması daha faydalıdır. Atlas ilaçlama hamam böceği şikayetlerinizde jel hamam böceği ilaçlama, kokusuz ve kokulu hamam böceği ilaçlama yöntemleri ile birinci sınıf ilaçların kullanılması sonucu şikayetlerinize son vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir