Hamam böcekleri hakkında bilgi

hamam böceklerinin zarar verdiği şeyler
27 Haz

Hamam böcekleri hakkında bilgi vermek için öncelikle hamam böceklerinin Ülkemizde evlerde görülen türlerini bilmek ve bu böceklerin insan sağlığı üzerindeki etkilerini anlamak gerekir. Mutfak zararlıları olarak bilinen ve evlerde ciddi böcek şikayeti meydana getiren ilaçlama yaptığımız hamam böcekleri hakkında bilgi sahibi olmak her şeyden önce bu böceklerin üremesi, barınma yerleri, ve insanlara bulaştırdığı hastalıklar gibi çeşitli faktörleri anlamaya bununla ilgili gerekli önlemleri yada ilaçlama hizmetini doğru bir şekilde yaptırmaya yardımcı olur. Bu makalemizde konu başlıkları halinde hamam böcekleri hakkında bilgi vermeye çalışıp merak ettiğiniz konulara açıklık getirmeye ve hamam böceğinin zararlarını anlayıp en doğru hamam böceği ilaçlamasını yaptırabilmeniz için bu haşerelerin önlenmesine yönelik yapılacakları doğru şekilde yapmanıza yardımcı olacağız.

Hamam böceği neden olur?

Hamam böceğinin oluşma nedenleri arasında en önemli etken daire ve bina içinde yada etrafında çöp bırakılması yağlı yüzeylerin silinmemesi ve lağım kanallarına bağlanan mutfak giderleri, banyo ve tuvalet giderleri kapalı tutulmayıp gerekli önlemlerin alınmaması nedeni ile hamam böceği neden olur sorusunun aslında böcek giriş alanlarının açık olması bina içlerine oradan da dairelere hamam böceği girip yumurta bırakarak kısa sürede ciddi anlamda böcek şikayeti yaşanmasına neden olur.

Hamam böcekleri yumurtalarını nere bırakır?

Daire içlerine giren hamam böcekleri ilk olarak kapı dipleri, parke kenarları, mutfak dolaplarının araları ve banyo duşa kabin teknesi gibi yerlere saklanarak buralara yumurtasını bırakarak zaman içinde üremeye başlar ve kısa bir zaman sonra onlarca hamam böceği oluşup bunlarla meydana gelen diğer haşereler zincirleme şekilde çoğalarak binlerce böcek sayısına ulaşır ve evlerde ciddi rahatsızlıklara neden olur. Hamam böcekleri yumurtalarını nere bırakır diye merak edenlerin bu bilgileri bilmesi ve hamam böceklerinin saklandığı yerleri önleyici tedbirler ile kapatıp evde ilaçlama yaptırması hem hamam böcekleri hakkında bilgi bakımından hemde bu zararlı haşereleri doğru ilaçlatma yönünden önemlidir.

Evdeki hamam böceğinin zararları

Çoğu insanın bildiği gibi evdeki hamam böceğinin zararları ilk başta sağlık yönünden ve gıdaların pisletilmesi bakımından olup daire içine yerleşen hamam böcekleri ilk olarak mutfak bölgesini mesken edinip diplerde yada dolap arkalarında yuvalanıp geceleri dışarı çıkarak insanların yedikleri gıdalara kullandıkları mutfak eşyalarına girip dolaşarak buralara salya ve dışkılarını bırakıp çeşitli gıda zehirlenmeleri ile solunun yolu hastalıkları ve çeşitli tehlikeli hastalıkların bulaşmasına neden olur.

Evlerde kaç hamam böceği türü yaşar?

Hamam böceklerinin 3000 civarında türü olup Ülkemizde evlerde kaç hamam böceği türü yaşar önemli olan bunların sayısı ve daire içlerinde görülen hamam böcekleri hakkında bilgi edinilmesi olup alman hamam böceği, şark hamam böceği, oryantal hamam böceği, amerikan hamam böceği, karafatma böceği, kalorifer böceği, şark hamam böceği ve kakalak olarak bilinen en fazla gemilerde rastlanan böceklerin evlerde görülmesi evlerde kaç hamam böceği türü yaşar sorusuna yanıt olarak yeterli olacaktır.

Kakalak ile hamam böceği aynı mıdır?

İnsanların büyük bölümü evlerdeki hamam böceklerinin tam olarak hangi tür olduğunu bilmez ancak bilinmesi gereken kakalak ile hamam böceği aynı mıdır sorusundan ziyade evde yaşayan bu kahverengi siyah haşerelerin aslında hepsi hamam böceği çeşitlerinden olduğu gerek kalorifer böcekleri, gerek karafatma böceği ile hamam böcekleri aynı böcek gurubundan olup kakalaklar daha çok limanlarda gemiler içinde ve gemi ambarlarında çokça görülen bu böceklere verilen genel bir isim olup hamam böcekleri ile aynı olan türlerdir. Hamam böceklerinin öldürülmesi evde böcek sorununu çözmeyecektir. Bu nedene bilinçli böcek ilaçlama hizmeti almak hamam böceklerinin kökünü kazımak için ise giriş bölgelerini önlemek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir