Halı böcekleri

Halı böcekleri çeşitli bakterilerin oluşması ve halı diplerinde üreyerek zamanla halıların yıpranmasını hızlandıran zararlı bir haşere türüdür. Küçük halı böceği türleri, yaşadıkları iklimlere göre siyah, kırmızı, kahverengi şeklinde değişirler. Halı böceklerinin boyu ve yapıları tükettikleri besinlere göre değişiklik göstermektedir. Birkaç mm boyunda olan halı böcekleri en fazla 10 mm boyuna ulaşır. Sırt kısımlarında sert ve kalın kıllar bulunan halı böcekleri evlerin kuytu köşelerinde, halı içlerinde, az kullanılan eşyaların aralarında görülürler. İnsanların sağlığını olumsuz etkilemeseler de, eşyalara verdikleri zararlarla kişiler için maddi kayıp demektir. Bu nedenle halı böceğinden kurtulmak insanların bu gibi olumsuzluklarla karşılaşmamaları açısından oldukça önemlidir ve ilaçlanarak imha edilmeleri şarttır.

Halı böceği ilaçlama bu zararlıları yok etmek ve maddi zararların önüne geçmek için en etkili yoldur. Halı böcekleri daha çok geceleri aktif olurlar, gündüzleri pek sevmez, besin ihtiyaçları için de akşamı tercih ederler. Bazı türleri bitkisel ürünlerle beslense de çoğu halı böceği, ipek, yün, kıl, deri, hayvansal tüm eşyalar ve tüy ile beslenirler. Besin ihtiyaçları da yaşadıkları alana göre değişir. Halı böcekleri ile mücadele önemlidir, çünkü eşyalarınıza verilebilecek zararları engellemeniz gerekir. En başında önlem alınmazsa sayılarının artmasıyla daha da zararlı hale gelebilirler ve halılarda ciddi tahribata neden olurlar. Halı böceği ile mücadele durumunda ilaçlama şirketlerinden yardım alınmalıdır. İlaçlama firmaları tarafından uygulanacak halı böceği ilaçlama, sorununuza çözüm olacaktır.halı böceklerinin yapısı

Halı böcekleri nasıl ürerler ?

Evlerde halı diplerinde daha sık görülen halı böcekleri, diğer böcek türleri gibi yumurta ile çoğalırlar. Çiftleşme sonrasında yumurtasında kuytu köşelere bırakmayı tercih eden halı böceği yumurtasını bırakmak için, kullanılmayan eşyalar arasını da tercih edebilir. Her defasında çok sayıda yumurta bırakır. Bıraktığı yumurtalar yaklaşık 2 hafta içerisinde açılır, kurtçuk olarak dışarı çıkar. Birkaç gün içinde iyi beslenip ergen hale gelebilen halı böceği yumurtaları bu derece hızla çoğaldıkları için daha da tehlikeli hale gelirler. Önlem alınması şart olan halı böceği ile mücadele edecek kişiler böcek ilaçlama firmaları tarafından yardım almalıdır. Bu firmalar halı böceği ilaçlama hizmetleri de verdiklerinden sorunlarınıza kısa sürede çözüm olacaklardır. Özellikle doğru ilaçlama kullanılması halı böceğinden kurtulmak için çok önemlidir. Aksi takdirde kullanılacak yanlış ilaçlama hem halı böceği sorununuza sonuç vermez hem de kişi sağlığı açısından tehdit oluşturur.

Halı böcekleri hakkında ilaçlama ile yok edebilmek için sıvı haşere ilaçlarının kullanılması gereklidir. Toz ya da jel ilaçlama yöntemleri ile bu canlılardan kurtulmak mümkün olmayacağı gibi, halı böceklerini yok edebilmek için profesyonel yöntemler ile haşere ilaçlama yaptırılması şarttır. Bireysel olarak yapılan halı böceği ilaçlama, halı böcekleri ile mücadelede yetersiz kalacağı için halılarınızın büyük zarar görmesine neden olur bu nedenle garantili halı böceği ilaçlaması yapan atlas ilaçlama gibi deneyimli firmalar tercih edilmeli halı böceği kalıcı bir şekilde imha edilmelidir. Halı böcekleri gündüzleri sevmediği gibi soğuk havaları da pek sevmezler. Daha çok sıcak havalarda rastlanabilecek halı böceği, canlı kanı emerek beslenmedikleri için diğer bazı böcekler gibi insanları ısırmazlar. Ancak insan eşyalarına oldukça fazla zarar vermeleri, büyük rahatsızlıkların sebebidir. Bu rahatsızlıkları yaşamamak için halı böceğinden kurtulmak şarttır halı böcekleri hakkındaki yazımızı okuyup bizden gerekli ilaçlama talebinde bulunabilirsiniz.

Böcekler

Bir cevap yazın

Yorum
İsim*
Mail adresi*
Website adresi *