Gümüş Böceği

Gümüş Böceği

Gümüş Böceği Haşeresi garip görünüşlü ve parlak bir yapıya sahiptir. İlaçlama yaptırılan böcekler arasında oldukça fazla talep gören gümüş böceği ilaçlama ile bu böceklerden kurtulmak gerekir. Evinizde yaz ve kış bulunan bu ısrarcı böceklere onları artık istemediğinizi belli etmeniz için en önemli tedbir onların üreme koşullarını ortadan kaldırıp beslenmelerini engellemektir. Gümüş Böceği Haşeresi veya yaygın kullanılan diğer isimleriyle gümüşçün böceği, gümüş balığı böceği, rutubet (nem) böceği aslında aynı böceklerdir.

Ülkemizde yaygın rastlanan ev böcekleri olup insanları ısırmaz ve zehirli bir böcek türü değillerdir. Rutubet ve nem onların can damarıdır ve evlere girdikleri zaman kuytu bölgeleri kendilerine üreme alanı seçerler. Gümüş böcekleri aç kalmazlar evde mutlaka kendilerine tüketecek gıdalar ve besinler bulurlar. Oldukça inatçı yapıları olduğu için 10 aya kadar hemen hiç bir şey yemeden yaşayabildikleri görülmüştür. Bu yüzden Gümüş Böceği İle Mücadele etmek oldukça zordur.

Eğer evinizden gümüş böceklerini ilaçlama yaptırmadan doğal yöntemlerle uzaklaştırmak istiyorsanız evdeki gümüş böceğinin neleri sevmediğini neye bağımlı olduğunu bilmeniz gerekir. Bina ve daire içlerinde su kaynağı olarak görülen su saatleri, banyo, küvet, tuvalet, mutfak ve lavabo etrafları gümüş böceği için son derece hayati önem taşır. Gümüş Böceği, görünüm olarak gri ile beyaz renkler arası gümüş rengine sahip olan antenli ve yumuşak vücutlu bir böcek türüdür.

Gümüş böceğinin yaklaşık olarak uzunluğu 20 milimetre ile bir kaç santime kadar çıkabilir. Şekil olarak yağmur damlasına benzeyen tuhaf görünümlü ve diğer böceklere hiç benzemeyen bir böcektir. Gümüş böceğinin arka tarafında 3 adet uzun sert kıl uzantısı mevcuttur. Gümüş Böceği yumurta halinden, yetişkin haline çok kısa zamanda dönüşerek evde gümüş böceği yoğunluğuna sebep olurlar. Bir çok ortamda varlığını sürdüren yapısı ile apartman ve konutlarda sıkça karşınıza çıkar.

Gümüş Böceği Nerede Yaşar Nasıl Ürer?

Gümüş böcekleri nemli ve ılıman bölgeleri çok sever. Apartman ve binalarda sıkça görüldükleri ortamlar, çatı arası, zemin katlar, bodrum, sığınak, otopark, odunluk ve depolar gibi yerlerde görülürler. Evin içine girince ıslak yerlerde, banyo, mutfak gibi nemli ortamlarda yaşamayı severler. Gümüş Böceğinden Kurtulmak için giriş yollarını kapatmak ve üreme şartlarını ortadan kaldırmak gerekir. Bu aşamadan sonra etkili bir gümüş böceği ilaçlaması çok uzun süre bu böcekleri görmeden hayatınızı sürmenize yardımcı olur.

Gümüş böceği çiftleşme öncesi çeşitli hareketlerde bulunarak çiftleşeceği eşine kur yapar. Gümüş böceğinin bu hareketleri aşk dansı olarak görülüp iç güdüleri ile hareket eder ve üremek için gerekli koşulları yerine getirirler. Erkek gümüş böceklerinin bıraktıkları spermleri, dişi gümüş böcekleri yumurta borusuna alarak üreme için gerekli vazifesini yerine getirir. Gümüş böceklerinin bazıları birkaç gün içerisinde yumurtlarken bazıları 20 gün civarında yumurtlar.

Gümüş böcekleri gündüz parke arası, kapı kenarları, dolap arkaları, fayans arası, duşa kabin teknesi benzeri bölgelerde gizlenir ve karanlıkta ortaya çıkarak hem beslenmelerini sağlar hemde yiyecek ararlar. Kuru lavabo içlerinde, küvetlerde, duvarlarda, zemin üzerinde çok minik fark edilmeyecek kadar dışkılar bıraktıkları için bu böceklerin saklanma alanlarını dışkıları takip ederek bulabilirsiniz.

Gümüş böcekleri çok hızlı hareket eden bir böcek çeşidi olduğu için tehlike anında hemen gözden kaybolur. Küçük yapılı gümüş böceği başka böcekler tarafından yiyecek olarak kullanılan bir haşere türüdür. Örneğin kulağa kaçan, kırk ayak, örümcek gibi diğer haşereler tarafından besin zinciri olarak avlanan bir böcektir. Gümüş böceğinin özellikle nemli elbiselere ve naylon, kumaş, kitap gibi eşyalara karşı ayrı bir ilgileri vardır. Bunun sebebi rutubet ve nemi sevmelerinden kaynaklanmaktadır.

Gümüş Böcekleri Ne Yer?

Gümüş Böceği genellikle ambar ve depo gibi yerlerde oldukça fazla çoğalır. Gümüş böceği garaj gibi alanları su birikintisi olan nemli ortamları tercih ederler. Ayakkabı kutusu, koli, kütüphane gibi kağıt içeren eşyalar gümüş böceği için son derece çekici bir özellik taşır. Bu böcekler şeker ve nişasta gibi karbonhidratlarla beslenen yapıları ile bu tür yiyeceklere musallat olurlar. Gümüş Böcekleri şampuan, bant, kitaplardaki tutkal, ipek ve ölü ufak böcekler, selüloz gibi yiyecek maddeleri ile yakından alakadar olup bu tür özellikteki şeyler gümüş böceği yiyeceği olur.

En fazla bulundukları yerler, mutfak, banyolar, çamaşırhane ve özellikle kıyafetlerin arasında saklanmayı çok severler. Gümüş böceklerinin nemli ortamı çok tercih etmesi zaten bu böceklerin nem ve rutubeti çok fazla sevmesi ile yakından ilgilidir. banyo ve mutfakların zeminleri ıslak kalıp nemli olması daha hızlı gelişimini hızlandırmasına sebep olur. Bu nedenle evin kuru olmasına dikkat etmek önemlidir.

Binaların içindeki açık tesisat kutuları kanalı, döşeme boşlukları ve kapı kenarlarında bulunma ve yumurtlama ihtimali yüksek olduğu için yılda bir defa ilaçlama yaptırmak gerekir. Bu böcekten korunmak için öncelikli çözüm mutlaka kokusuz yada kokulu ilaçlama yaptırmaktır. Evin içinde kapı kenarı, süpürgelikler ve çatlak kısımların silikonla kapatılması bu böcekleri hayli engeller. Açık ortamda bırakılan yiyeceklerin üzerine sıkça geldikleri için açıkta yiyecek ve sebze gibi besinler olmamalıdır.

Gümüş Böceğini Evden Uzak Tutmak için tarçın bulundurmak etkilidir. Gümüş böceği tarcın kokusunu hiç sevmez. Ancak böcek yumurtalarını ve tamamını ortadan kaldırmak için tarçın bir işe yaramadığı için mutlaka ilaçlama servisi alınmalıdır. Gümüş böceğinin çoğalmasını önlemek için yumurta bıraktıkları alanı yok etmek oldukça etkili bir mücadele şekli olarak öne çıkar. Astek ilaçlama olarak gümüş böceği ile mücadele kapsamında jel ilaçlama, kokusuz ilaçlama ve kokulu gümüş böceği ilaçlama uygulamaları ile bu böcekleri imha ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir