Evde küçük zıplayan böcekler var

Evde küçük zıplayan böcekler var bunlar insanı ısırıp kaşınmaya sebep oluyor diyerek bizi arayan ve ilaçlama yaptırmak için servis isteyen insanların sayısı hiçte az değildir. Zıplayan ev böcekleri olarak bilinen pireler evlere girdikleri zaman halı, yatak, elbise, koltuk gibi evin önemli noktalarına yerleşerek özellikle geceleri ısırıp ciddi derecede kaşınmaya ve ciltte kızarıklık ile kabarmaya sebep olurlar. Hangi böcekler zıplar diye merak edenler kısa bir araştırma yapınca evdeki minik siyah böceklerin büyük olasılıkla pire zararlısı olduğunu görecektir. Ancak küçük uçan siyah böcekler olarak adlandırılacak meyve sinekleri yada çöp kovasındaki çöplerden oluşan çöp sineği evin çeşitli bölgelerinde karşınıza çıkabilir.

Isıran haşereler arasında yakarca olarak bilinen tatarcık sinekleri, sivrisinek, tahta kurusu, pire en bilinenleri olup evde küçük zıplayan böcekler var diyorsanız ya hayvan piresi yada çöp sinekleri olma ihtimali yüksektir. Ancak nadir olarak balkon ve bahçedeki çiçeklerin saksılarında görülen minik sinekler hem zor ölmekte hemde insanları ısırıp ciddi huzursuzluk vererek uykusuz gecelere sebep olmaktadır. Zıplayan böcek çeşitleri küçük yapılı olup sinekler uçarken, pireler ise kısa mesafede zıplayarak hareket ederler. Zıplayan siyah minik böcekler ısırdığı gibi insan kanını emerek ciddi hastalık mikrobu bulaştırma riski de taşırlar. Evde zıplayan küçük böcekler var ise mutlaka ev ilaçlama servisi çağırmalısınız.

Evde zıplayan küçük böcekler varsa ne yapılmalı?

hangi böcekler zıplarZıplayan ev böcekleri olarak bilinen küçük siyah böcek türleri insan kanını emerek hem ciltte kabarmaya hemde acıya sebep olurlar. Evde küçük zıplayan böcekler var diyen insanların ortak sorunu geceleri uyurken bir şeyler tarafından ısırıldıkları gibi otururken vücutlarında karıncalanma ve sürekli tenlerinde bir şeylerin gezinmesini hissederek sürekli huzursuz olmaktadır. Zıplayan böcek çeşitleri dikkatlice incelenerek ne tür bir haşere olduğu konusunda bilgi sahibi olunmalıdır. Hangi böcekler zıplar merak edenler için pireler, hayvan piresi, kum piresi, kuş piresi gibi zararlı haşereler yaşadıkları hayvanların vücuduna tutunarak kanlarını emer ve aşırı derecede çoğaldıkları zaman üzerinde yaşadıkları canlıyı güçsüz bırakıp çeşitli hastalık mikrobunun da bulaşmasına yol açabilirler.

Hangi böcekler zıplar diye merak edenler internet üzerinde kısa bir araştırma yaparak zıplayan böcek çeşitleri hakkında bilgi edinebilir. Kış dönemlerinde evde yaşama şansı bulan zıplayan haşere çeşitleri içinde en fazla karşılaşılan hiç kuşkusuz pireler olup evleri yaşanmaz kılarlar. Sıcak havalar ile ciddi derecede yoğunluk kazanan bu minik haşereler özellikle apartman bahçesi, kömürlük, kalorifer dairesi, bina çevresi gibi bölgelerde hızla üreyerek evlere insanların üzerine zıplayarak gelirler. Bu sebeple yaz dönemlerinde bahçe ve bina ortak alanlarında ilaçlama yaptırılmalıdır. Evde küçük zıplayan böcekler var ise bizi arayarak en kısa sürede etkili bir ilaçlama ile kurtulabilirsiniz.

İlaçlama makaleleri

Bir yorum var

  • Ercan YONCA

    Merhabalar. Birkac gundur evimizde beyaz renk sifonyer ustunde minicik kahverengi tonlarinda bocekler goruyoruz. Nereden geliyorlar bulamadik. Sifonyerin bir kosesinde yogunluk gorduk. Sirke camasir suyu ile iyice sildik. Hatta sirke doktuk. Yine ayni sekilde ahsap taki dolabinim ustunde gorduk. Ortak nokta bu iki mobilyanin de beyaz olmasi. Ebeveyn banyosu havalandirmasi disinda kumru yuvası vardi gecen farkettik. Yavrulari vardi diye kovmadik kuslari. Onlardan kaynakli olabilir mi bilemiyoruz. Ne onerirsiniz? Acil yardim lutfen. Hatay Antakyadayız.

    Cevapla

Bir cevap yazın

Yorum
İsim*
Mail adresi*
Website adresi *