Evde kokulu ilaçlama zararlı mıdır

kokulu ilacın tehlikesi
17 Haz

Bazı böcekler kokusuz ilaçla ölmediği için kokulu yöntem tercih edilir peki evde kokulu ilaçlama zararlı mıdır insan sağlığına kalıcı zararı olur mu bu ve buna benzer soruları pek çok insan sormakta haklı olarak sağlıklarının tehlikeye atacak uygulamalardan kaçınmaktadırlar. Bilinmesi gereken tüm haşere ilaçları kimyasal bileşenlerden yapılan ürünler olup kokusuz ilaçlar olsun kokulu ilaçlar olsun belirli şartlar yerine getirilmediği takdirde insanlar için sıkıntı verebilmektedir. İlaçların içindeki aktif maddeler haşereler için öldürücü özellikte olup uzun süre böcek hareketliliğini önlemek üzere geliştirilmiş kimyasallar olup eldiven ve maskesiz uygulamak sakıncalıdır. Aynı şekilde evde kokulu ilaçlama zararlı mıdır diye düşünen insanlar için söyleyebileceğimiz kokulu ilaçlama sadece daha kapsamlı bir uygulama olup evde genel temizlik gerektirdiği için tedbirli davranılması havaya karışıp oksijeni bloke eden ilacın yüzeye çöktükten sonra eve girilmesi gerekmektedir. Aslında kokusuz ilaçlar ile yasak olmayan ilaçların karıştırılmasından elde edilen kokulu ilaçların aktif maddeleri aynı olmasına karşın sadece farklı aktif maddelerin etkileşiminden koku ortaya çıkmakta tarım ilaçlarında olduğu gibi çok kötü ve günlerce kalan bir koku özelliği bulunmamaktadır.

Kokulu ilaçlama sonrası neler yapılmalıdır?

Kokulu ilaçlama gerekli donanım ve tedbirler alınarak yapılan bir ilaçlama türü olup daire kokulu ilaçlama ile yapılırken içeride görevli uygulayıcı teknisyen harici kimse olmamalı ilaçlamadan sonra daire yaklaşık 2 ile 3 saat kapalı tutulmalı daha sonra içeri girilip pencereler açılarak bir o kadarda havalandırılması yapılmalı bu esnada evde kesinlikle durulmamalıdır. Sisleme şeklinde yapılan kokulu uygulama çok etkili olduğu için böcekler kısa sürede imha olur bu nedenle temizlik yapılmasında bir sorun olmayıp özelikle mutfakta genel temizlik şarttır.

Kokulu ilaçlama hangi böceklere etkilidir?

Kokusuz ilaçlar ile jel böcek ilacı belirli böcekler için etkili olup zor ölen haşere türleri için kokulu ilaçlama yapılması zorunlu olup bu böcekler pire, kertenkele, toz böcekler, tahta kurusu, kanatlı karıncalar ve çok yoğun şekildeki hamam böcekleri olup genel ilaçlama yöntemi olan kokulu ilaçlama şekli her türlü böcek türünü yok etme özelliğine sahip en etkili yöntemdir. Bir türlü başa çıkılamayan haşerelerin kokulu yöntem kullanılarak tek seferde önlendiği çoğu insan tarafından bilinmektedir.

Kokulu ilaçlama zehirler mi?

Böcek ilaçlaması ciddi bir hizmet türü olup deneyimsiz ve bireysel olarak yapılmaya çalışılması elbette çeşitli zehirlenme risklerini beraberinde getirir. Kokulu ilaçlama zehirler mi şeklinde düşünenlerin kokusuz ilaçların bile teneffüs edilmesi yada yutulması sonucu zehirleneceklerini bilmeleri gerekir. Haşere ilaçları uzman ekipler ve bilinçli yapıldığı zaman gerekli önlemelere riayet edilince hiç bir şekilde tehlikeli olmayıp tıpkı elektrik örneğine olduğu gibi çıplak dokununca çarpılırken doğru kullanımda hayatımızın vaz geçilmez parçasıdır bu nedenle kokulu kokusuz ilaçlamayı uzmanlar yapmalıdır.

Kokulu ilaçlamanın temizliği nasıl olur?

Bazı ilaçlama şekilleri hemen temizlik gerektirmez örneğin jel ilaçlama ile sırt pompası kullanılarak yapılan kokusuz ve kokulu ilaçlamada evin 4 yada 7 gün silinmemesi gibi bu şekilde kenarlara böcek geçiş yerlerine ilaç sıkılır ancak ancak dolap içleri ve kullanılan eşyalara sıkıldığı zaman temizlik gerekir. Kokulu ilaçlama temizliği mutfakta tüm eşyaların yıkanması,koltuk ve yastık kılıflarının yıkanması el değen ve sürekli kullanılan alanların silinmesi şeklinde ilacın insan cildinde tahriş yapmaması için önlem olarak yapılması gerekir kokulu ilaçlama temizliğinde çamaşır suyu kullanılması tavsiye edilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir