Ev İlaçlama

Haşereler konutlarda istenmeyen canlılardır. Dış ortamlardan evlere girip daire sakinlerinin huzurunu kaçırırlar. Ev İlaçlama Servisi tüm bu böceklerin ev ve apartmanlardan arındırılmasında önemli yere sahiptir. Bireysel olarak yetkisiz gerekli donanıma sahip olmayan kişilerin evlerde ilaçlama yapması çözüm sağlamaz. Ayrıca kendi başına ev ilaçlaması yapan tecrübesiz amatör kişilerin böcekler ile başa çıkması da mümkün değildir.

Hiç bir tecrübe sahibi olunmadan ilaçlama yapmak hem boşa çaba hemde sakıncalıdır. Kokulu Ev İlaçlama Zararlı Mı? diye pek çok insan ilaçlama konularında hizmet almak istediği zaman ilaçlama şekilleri hakkında bilgi alır. İlaçlama servisleri ile görüşürken eksik bilgilendirmeler yada bazı ekiplerin kokulu ilaçlama zararlı içeriğinde yasak ilaçlar kullanılıyor demesi insanları şüpheye düşürür. Elbette tarım ilacı zararlıdır ancak az kokulu ilaçlar tarım ilacı değildir.

Buharlı Ev İlaçlama Zararlı Mıdır?

Yaz dönemlerinde çok ciddi böcek sorunları yaşanmaktadır. Bu böcek çeşitlerinin bazıları oldukça dirençli haşerelerdir. Kokusuz haşere ilaçları yada sırt pompası ile spreyleme tarzda yapılarak bu haşerelerden kurtulmak kesinlikle mümkün olmamaktadır. Buharlı ev ilaçlamanın zararları bilinçsiz kişilerce yapıldığı zaman istenmeyen acı sonuçlar doğurabilir. Tedbirsiz ve amatör ilaçlama zehirlenme hadiselerine yol açabilir.

Bilindiği gibi dumanlı böcek ilaçlaması kapalı alanlarda en zor haşerelerin imha edilmesi için kullanılmaktadır. Ortamda havaya karışan  kimyasallar içindeki aktif madde havada asılı kalarak çok ciddi böcek öldürücü özellik ortaya çıkmaktadır. Dumanlı ev ilaçlama hakkında bilgi sahibi olmayanların yapması gerekenler ilaçlama firmaları tarafından titizlikle belirtilir. Önlem alınmadan kesinlikle sisleme böcek ilaçlaması yapılamaz.

Ev İlaçlamada Nelere Dikkat Edilmeli

Ev ilaçlama hizmetleri çok farklı böcek türüne karşı yapılır. Bu uygulamalar kimi zaman jel ilaçla, kimiz zaman kokusuz ve kokulu ilaçlar ile yapılmaktadır. Ayrıca fareler için istasyonlu fare mücadelesi verilir.

  • Evde kullanılan haşere ilaçları insan sağlığına vermeyen içerikte olmalıdır.
  • Evdeki böcek yoğunluğuna göre böcek ilacı seçmek ve doğru ilaçlama tekniğini kullanmak şarttır.
  • Evdeki insanların önceden bilgilendirilip, yapması gerekenler tam olarak açıklanmalı ve her hangi bir olumsuzluk yaşanmamalıdır.
  • İlaçlama öncesi yapılacaklar ve ilaçlamadan sonra nelere dikkat edilmeli müşteriye kapsamlı bir şekilde anlatılmalıdır.
  • Evde böcek ilaçlamadan sonra temizlik gerekiyorsa nasıl bir temizlik yapılacağı bilinmelidir. İlaçlama zehirlenmesine maruz kalmamak için ev yeteri kadar havalandırılır.

Kullanılan haşere ilaçları doğru seçildiği zaman başarı yakalanır. İster mekanik ıslama şeklinde ilaçlama yapılarak, ister buharlı yöntem kullanılarak yapılan ilaçlama kaliteli böcek ilaçları ile sonuç verir. Ev İlaçlama Şekilleri arasında oldukça kapsamlı bir yapıya sahip olan buharlı böcek ilaçlama uygulaması bilinçli ekiplere yaptırılmalıdır.

Hangi Ev İlaçlama Daha Güvenlidir?

Haşereler ile mücadele konusunda uzman ilaçlama ekipleri tarafından uygulanan ev ilaçlamaları daha etkilidir. Böcek ilaçlama yöntemleri bilinçsiz yapıldığı takdirde gıda zehirlenmeleri gibi ciddi sorunlara neden olabilir. İlaçlama desteği almadan önce, ev ilaçlama kimlere yaptırılmalı sorusunu kendinize sormak çok önemlidir. Böcek ilaçlamasında haşere türüne göre ilaçlama şekilleri kullanılır. Bu yöntemler uzman ekiplerin işidir.

Haşere ve kemirgenler sağlığımızın düşmanı zararlılardır. Bu sebeple ev ilaçlama kendi sağlığınızı ve mekanın hijyenini korumak açısından bir hayli önemlidir. İnsanlara doğrudan zarar veren böcekler, tahta kurusu, pire, kene, akrep, sivri sinek, çıyan, kırkayak gibi zararların yanı sıra, bakterilerin aşırı bir biçimde artışına yol açan hamam böceği, kalorifer böceği, tatarcık sineği, gibi böcekleri mekanlardan arındırmak için ev ilaçlama yaptırmak zorunludur.

Ev İlaçlama Nasıl Yapılır?

Evlerde ortaya çıkan haşere türlerini ortadan kaldırmak ve sağlıklı yaşam alanlarını oluşturabilmek için etkili ilaçlar kullanılmalıdır. Evdeki haşere şikayetlerinin yok edilmesi için kullanılacak haşere ilacı ve ilaçlama tekniği böcekleri önlemede belirleyici unsurdur. İlaçlama evlerde şu şekillerde yapılır.

1. Sıvı İlaçlama:

Ev ilaçlama uygulamalarında en sık tercih edilen ilaçlama şeklinin başında sıvı ilaç kullanımı gelir. Sıvı ilaçlar ile yapılan ev ilaçlamasında, hem böcekler önlenmiş olur, hem de ortamdaki zararlı organizmaların, yok edilmesi sağlanır.

İnsan sağlığına zararlı parazitler imha edilerek sağlıklı mekanlarda yaşanması hedeflenir. Sıvı ilaçlar, püskürtme ya da buharlama yöntemi ile uygulanabilme özelliğine sahip sentetik içerikli suyla seyreltilebilen özelliğe sahip kimyasallardır.

Ulv ve spreyli İlaçlama Sonrası Neler yapılır?

Sisleme yöntemi ile yapılan ev ilaçlamalarında, mekanın en az iki saat kapalı tutulması ve yeterli derecede havalandırılma yapılarak evlerin kullanılmaması gereklidir. Spreyleme şeklinde yapılan sıvı ev ilaçlama sonrası, ortamın uzun süre kapalı tutulması gerekmediği gibi, uygulama yapılırken, kokusuz ilaçlarda yarım saat evden çıkmak yeterli olmaktadır. Ancak bu yöntemde kokulu ilaçlar kullanılırsa evin kapalı tutulması şarttır. Ev ilaçlama kokulu ya da kokusuz olarak da yapılabilmektedir.

Haşere ilaçlama için kullanılan ilaçlar ve yöntemlerin bebeklere ve evcil hayvanlara zarar vermemesi için, bir takım tedbirlerin önceden alınması gereklidir. Böcek ilaçlama öncesinde ve sonrası alınması gereken tedbirler hakkında ve ilaçlama sonrası neler yapılması gerektiği hakkında ev ilaçlama yapılmadan önce gerekli bilgilendirme yapmalıdır. Evde böcek ilaçlaması için kullanılan ilaçların evdeki eşyalara zarar vermeyecek niteliğe sahip olması şarttır.

2. Jel İlaçlama:

Evde görülen haşereler ile mücadele için sıkça talep edilen yöntemlerden biri jel ilaçlama yöntemi olup yalnızca hamam böceği türleri olan kalorifer böcekleri ve karafatma böceği ile karınca, ve gümüş böcekleri için etkili olan jel yöntem, pire, kene, fare akrep, arı gibi diğer haşerelere karşı hiçbir etki göstermeyeceği için bu böcekler üzerinde kullanılmaması gerekir.

Jel ilaçların uygulanması sırasında, evin boşaltılmasına gerek olmadığı gibi, gıda maddeleri için önlem alınması ev ilaçlama öncesi ve sonrasında her hangi bir önlem alınması gerekmez. Bu haşerelerin eve girişine karşı önlem almak amacıyla da jel uygulama yapılmakta hamam böcekleri, karınca ve gümüş böcekleri üzerinde oldukça kalıcı bir etkiye sahip olduğu için sık, sık kullanılmaktadır.

3. Fare İlaçlama Ve İstasyon Yöntemi:

Evde fare şikayetleri özellikle kış aylarında çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bunun için evde fare ilaçlama yapılabildiği gibi, fare girişine karşı önlem alabilmek için istasyon modeli kullanılmakta kutular içine konulan fare ilaçları yoğun fare şikayeti yaşanan mekanlarda aylık olarak talep halinde ücretli olarak yenilenmektedir.

İş yerlerinde hijyen kalitesini büyük ölçüde düşürdüğü gibi, maddi olarak da ciddi kayıplara yol açan fareleri yok etmek için uzman ekipler tarafından verilen fare ilaçlama hizmeti alınmalıdır. Fare istasyonu Ev İlaçlama için ve iş yerlerinde sık kullanıldığı gibi, istasyon kullanılmaksızın kemirgenlerin görülebileceği alanlara direkt olarak fare ilaçları da uygulanmaktatır.

Ev İlaçlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir