En zehirli akrep türü

Dünya’nın en zehirli akrebi ortadoğu’da yaşayan ülkemizde ise sarı akrep olarak bilinen en zehirli akrep türü olarak oldukça tehlikeli bir zehre sahiptir. Adı Death Stalker. Bu nedenle evde ilaçlama şarttır. Türkiye’de sarı akrep en fazla urfa ve adıyaman bölgesinde karşılaşılan bir akrep çeşididir. Ortalama olarak 5-6 santimetre boylarında ve 1 miligram zehri 15 bin fareyi öldürebilecek güçte olup soktuğu insanı bir saat gibi kısa bir sürede rahatlıkla öldürebilmektedir. Akrep sokması durumunda, her akrep zehirlenme tedavisi farklı olabiliyor. Bunun ana nedeni zehirli akrep sokmalarında akrepler tarafından sokulan kişilerin, farklı sıkıntılar yaşadığı bunun sonucuna göre farklı tedaviler uygulanıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Akrep sokmalarında zehrin yayıldığı bölge değişebildiği için durumun aciliyeti ve tedavisi değişmektedir. Genellikle kalp, beyin ya da akciğer akrep zehrinden en fazla etkilen organlar arasında ilk sırada yer alır.

Akrep tarafından sokulan bölge vakit kaybetmeden soğuk suyla yıkanmalıdır. Akrep sokması sonrası sokulan uzvun üst kısmından, kan dolaşımını bozmayacak şekilde ara ara bir bez yardımı ile bağlayıp turnike yapmak kan dolaşımını tamamen kesmemek gerekir. Böylece hem akrebin zehri vücuda daha yavaş girmesi sağlanır, hem de uzvun kan dolaşımı tamamen engellenmeyip olası ciddi sorunların önüne geçilir. En zehirli akrep türü ciddi yan etkilere neden olduğu için bir an önce tedavi edilmesi şarttır. Akrep sokmasına maruz kalan organı kesik atarak emmenin diğer kişiyi de zehirleyebileceği, ısırılan bölgeyi kesmenin ise toksinlerin vücudun diğer bölgelerine yayılmasına yol açacağı bilinmeli en kısa süre içinde sağlık kurumuna yetiştirilmelidir. Akrepler insanları en fazla el ve ayak gibi bölgelerden soktuğu için akrep ısırmalarının ardından zehri emerek çıkarma ve ısırılan yeri kesmenin yanlış olduğu bilinerek hareket edilmelidir.

Zehirli akreplerden korunmak

İnsan sağlığı için çok ciddi tehlike arz eden akrepler genel olarak hepsi zehirli hayvanlardır. İstanbul akrepleri arasında kara akrep olarak bilinen siyah ve kahverengi akrepler zehir taşımasına karşın soktuğu zaman sağlıklı insanlarda ölümcül sonuçlara yol açmaz. Ancak aşırı hassasiyeti olan kişiler ile bebek ve çocuklarda ciddi riskler ortaya çıkarırlar. Zehirli akreplerden korunmak için açık alanlarda çıplak ayakla dolaşmamalı terlik tarzı şeyler giymemelidir. Akrep görülen mekanlarda mutlaka akrep ilaçlama yaptırılmalı olası akrep sokmaları yaşanmasının önüne geçilmelidir. Akrepler nemli bölgelerde yaşamayı seven özellikte olduğu için nem olan yerler kurutulmalıdır. Özellikle fayansları, tezgah üstlerini, giderlerin çevresini mümkün olduğu kadar kuru tutmalısınız. Boru tesisatları ve mutfak banyo lavabo bağlantılarında bakım yaptırmanız şarttır. Sızıntı yapan muslukları tamir ettirmelisiniz. Akrepler avlanma yöntemi ile beslendikleri için evde böcek olması durumunda akrepleri adeta evlere davet edersiniz.

Akreplerin evlere girmemesi için önlem almak şarttır. Evdeki varlıkları ile tehlike saçan ve insanlarda ciddi korkuya yol açan zararlı akrepler ile aynı evde bulunmak kesinlikle ürkütücüdür. Dünyada bulunan 1.750 tane akrep türünün hepsi zehir bakımından aynı değildir. Ancak evlere girip, akrep sokması gibi istenmeyen durumlara yol açan zehirli akrepler insanlar üzerinde hayati tehlikeye yol açarlar. İstanbul bölgesinde siyah akrebin yayılımı, bazı ilçelerde oldukça fazladır. Akrepten korunmak için akrebe karşı önlemler ve böcek ilaçlama hizmeti alınmalıdır. Akrepler nemli bölgelerde yaşamayı severler. Bu yüzden akrepten korunmak için öncelikle evinizdeki böceklerden kurtulmalısınız. En etkili çözüm böcek ilaçlama firmalarından destek almaktır. Evinizde istemediğiniz şekilde böcek yoğunluğunun olmasını engellemek için Akrep ilaçlama dahil genel böcekleri öldüren etkili bir ilaçlama yaptırmanız gerekir. Bu yazımızda en zehirli akrep türü ve akreplerden korunma yolları hakkında kısaca bilgi paylaştık. Akrep şikayetleri hakkında destek için bizi arayarak ilaçlama talep edebilirsiniz.

İlaçlama makaleleri

Bir cevap yazın

Yorum
İsim*
Mail adresi*
Website adresi *