Deri böceği ile uyuz böceği aynı mıdır

Deri böceği ile uyuz böceği aynı mıdır deri eşyalar ve malzemeler üzerinde görülen böceklere deri böceği insanların vücudunda görülen türlerine ise uyuz böceği denilmektedir. Uyuz böceği insan derisi içine girerek tüneller halinde 2 mm-3 cm uzunlukta yerleşip üreyen, devamlı deride tünel açan, kabarcıklar, delikler ve yaralar meydana getiren bir parazittir. Kıl diplerinde iltihaplı dermatit de yaparlar. Böcek yassı, oval, kitinle örtülü ve kirli sarı renklidir. Kısa, kalın ve kıllı bacakları vardır. 0.4 mm boyunda ve 0.3 mm enindedir. Deri altına yumurtlayarak ürer. Deri böceği ile uyuz böceği aynı mıdır diyenlerin bilmesi gereken uyuz böcekleri yumurtlamadan iki hafta sonra hastalığın başlaması vücutta genellikle parmak araları, bilek ve dirseklerin iç kısmı, koltuk altı, karın ile bacakları sarması ile olur. Deride kazdığı tünellerin üzerinde içi su ve parazit dolu kabarcıklar oluşur. Özellikle geceleri artan şiddetli allerjik kaşıntılar olur. Buna uyuz hastalığı denir. Uyuz insanlardan el sıkma ile, kullandığı eşyalar ve bir arada yaşama ile bulaşır.

Deri böceğinin yol açtığı sorunlar

Özellikle okul, yurt, kışla gibi toplu yaşam yerleri en kolay bulaşma ortamıdır. Uyuz böceği kedi, köpek gibi memeli hayvanlarda da hastalık yapar. Hububatla da geçen türü de vardır. Deride geceleri daha da artan kaşıntı, kabarcıklar varsa Acilen Doktora gidilmelidir. Deri böceği ile uyuz böceği aynı mıdır öncelikle deri böceklerinin eşyalarda görülen türleri uyuz böceğinden farklı olup insana zarar vermez ancak tekstil ürünleri ve derilere zarar verirler. Sizde deri böceği şikayetleri ile bu böceklerden kurtulmak ve deri böceği ile uyuz böceği aynı mıdır diye doktora gidip eğer uyuz teşhisi konulmuş ise çıkartılan giysiler ve kullanılan eşyalar kaynatılır, yıkanır ve sıcak ütü yapılır.İyi bir vücut temizliği ardından verilen böcek öldüren ilaçlar tarife göre tekrarlanarak vücuda sürülür. Vücut ilaçlı bırakılır. Üzerindeki çamaşırlar değiştirilir. Bu işlemi evdeki hasta olan da olmayan da kesinlikle yapmalıdır. Bilinmesi gereken deri böceği maddi zararlara yol açarken uyuz böcekleri insan sağlığına zararlıdır.

Deri böcekleri hakkında merak edilenler ve yanıtları için linklere tıklayın

Deri böceği ile mücadele
Deri böceği ile uyuz böceği aynı mıdır?
Deri böceklerinin özellikleri
Deri böcekleri ne yer?
Deri böcekleri nasıl ürer?
Deri böceklerinin yapısı
Deri böceğinin zararları
Uyuz böceği belirtileri
Uyuz böceği hastalığı
Deri böceği ilaçlama fiyatları

Sık Sorulan Sorular

yorum yapıldı

 • Eylül

  Beyaz toz bocekleriyle uyuz bocegi aynımıdır ikiside ayni benziyor cilde zararlari ayni benim genlede saclarim bacaklarim ve ensem kasiniyor sanki igne batıyor vücut isim yukseliyor ve yuzumde kasiniyor bu uyuz mu toz bocegi mi?

  Cevapla
  • atlasilaclama

   Uyuz böceği deri altına yumurta bırakır. Toz akarları insan derisine alerji yapar aynı sınıftan değişik türde böceklerdir.

   Cevapla
 • Eylül

  Mrb beyaz toz bocekleriyle basim dertte evi ilaclattim ama faydasi yok temizlik esnasinda bi kac tane canli gördüm camasir suyuyla temizledim ama yine fayda yok ellerim camasir suyundan tahris oldu simdide bana ulastilar vücuduma sanki igneler batiyor saclarim cok kotu kasiniyor surekli dus aliyorum ama faydasi yok yüzüme kadar bulaştı bunlar vücut isim isirdiklarinda artiyor kizim var onla ayni yatagi paylasiyoruz ona bulastirmaktan korkuyorum metrin deri kremi kullandim ama faydasi yok yardımcı olun lütfen cok kotu durumdayim psikolojim bozuldu net uzerinden arastirmalar yaptim bi cok telefon gorusmesi yaptim hepsi ilaclama diyor ama ilaclattim evi artik evden gectim dayanamiyorum kasinmaya ama uyuz bocegiyle toz bocegi ayni mi benim genellikle ensem saclarim ve bacaklarim sanki igne batiyor gibi öyle olunca vücut isim yükseliyor hissediyorum

  Cevapla
  • atlasilaclama

   Toz akarları içinde siyah renkli olan ve insanı ısıran bir tür vardır pek çok böcek ilacına son derece dirençlidir. Yatağınızı sıcak buhar makinesi ile sık, sık temizleyin.

   Cevapla

Bir cevap yazın

Yorum
İsim*
Mail adresi*
Website adresi *