Çıyanların renkleri ve yapısı

zehirli çıyan türleri
25 Mar

Çıyanların renkleri ve yapısı görünüş olarak kırk ayaklara benzerler. ancak daha büyük ve şeffaf bir görünüme sahip olan çıyan zararlısı ilaçlama ile önlenmelidir. Türlerine göre boyları 2 cm ile 10 cm arasında değişir. yaşam alanları olarak nemli alanları seçen çıyan türleri evlerin zemin katları, duvar dipleri ve toprak içinde yaşarlar. Zehirli çıyanların renkleri ve yapısı şeffaf gri görünümü andıran türlerden kahverengi görünümlü çıyanlara, siyah renkli çıyan ve kahverengi kırmızı görünümlü farklı renklere sahiptirler. Binalarda görülen çıyanlar tehlike algılamadıkları takdirde her hangi bir zarar vermezler ve insanlardan uzak durmaya çalışır ancak geceleri avlanmak için ortaya çıkan çıyan zararlısı insanlar uykuda iken risk sebebi olabilmektedir.

Çıyanların renk yapıları ve özelliği

Evde görülen çıyanların renkleri ve yapısı farklı olsa bile hepsinde var olan temel özellik soğuk yapılı olmaları ve pek çok insanın çıyanlardan korkmaları olup zehirli oldukları için tehlike sebebi olurlar. Ülkemizde yaşayan çıyanların renkleri ve yapısı yukarıda saydığımız şekillerde olup temel özellikleri etçil beslenmeleri zehirli ve insan sağlığına ciddi zarar verebilme durumu olması ve çoğu zaman yaşam alanlarının etrafında yuvalandıkları için çocuklarda ve farkında olmadan çıyanların yuvasına zarar veren insanların ısırıp sokmaları ile çıyan zehirlenmesine neden olabilirler.

Çıyanların renkleri ve yapısı hakkında pek çok bilgi olmakla birlikte çıyan ilaçlaması yapan firmalar zehirli haşerelerin önlenmesi için özel çıyan ilaçları ile hizmet vermeli özellikle eve görülen bu tehlikeli hayvanların geceleri insanları uykularında sokmalarına neden olmamak için çıyan görülen evlerde çıyan ilaçlaması yaptırılarak bu zararlılar imha edilmelidir. Kırkayaklar ile benzerlik gösteren çıyanlar ısırır mı? gibi soruların çokça gelmesi insanların çıyanlara olan soğuk duruşunu yansıtmaktadır. Çıyan çeşitleri değişik boy ve renkleri ile değişik görünümde olan zehirli hayvanlardır. Atlas ilaçlama gerek çıyan, gerek zehirli tüm böcek ilaçlama uygulamalarında ani öldürücü böcek ilaçları kullanarak açık ve kapalı alanlarda haşere mücadelesi vermektedir. İlaçlama firmaları garantili ve profesyonel ilaçlama servisi vermekle yükümlü olan ekiplerdir. Amatör ve bilinçsiz böcek ilaçlama insanlar için çözüm değil sorun kaynağı olur.