Çıyanlar tehlikeli midir

çıyan neden sokar
25 Mar

Çıyanlar tehlikeli midir görünüş olarak kırk ayaklara benzeyen ancak daha iri yapılı ve uzundur. İlaçlama yapılan çıyan türleri kırk ayaklara oranla daha zehirli olup yapı olarak daha ürkütücüdür. zaman, zaman evlerde görülen çıyanlar tehlikeli midir ne gibi zararlara sebep olurlar hemen herkesin merak ettiği ve çıyan sokmasından korktuğu bilinen bir gerçektir. Zehirli çıyanlar daha çok geceleri aktif olurlar ve geceleri ortaya çıkarak avlanır ve bu şekilde beslenirler. Herhangi bir şekilde çiyanla temas etmeniz ve sizi sokması halinde ısırılan bölgede kızarıklık, şişme, kaşıntı ve şiddetli acı görülür. Çıyan sokması durumunda hızlı davranılmalı vakit kaybetmeden uzman hekime görünülmelidir. Bu haşere türünün sizi sokması durumunda mide bulantısı, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi hatta ölüm bile görülebilmektedir. Çok küçük olanları o kadar zararlı olmasa da sıcak bölgelerde yaşayanları oldukça zehirli olup, ısırmaları halinde ölüme kadar sonuçlanabilen durumlarla karşılaştırmaktadır.

Çıyanların tehlikeli yapısı

Çıyan türleri en çok bina çevrelerinde görülen dış alanlarda toprak ile teması olan rutubetli bölgelerde yaşarlar. Genelde kırk ayak ile karıştırılan bu türün her vücut bölmesinde bir çift ayak bulunan çıyanlar tehlikeli midir. İç alanlarda ev ve iş yerlerinin kapı ve pencere aralarında, garajlarda, bodrumlarda görülmektedir bu gibi yerlerde çıyanlar ile mücadele için çıyan ilaçlaması yaptırmak gerekir. Çıyanın vücudun herhangi bir yerini ısırması halinde ısırılan bölgede iki adet koyu renkte iz ortaya çıkar ve bu izler örümcek ısırmalarında karşılaşılan problem ile benzerlik göstermektedir.

Çıyanlar tehlikeli midir diye merak eden insanların çıyan gördükleri evlerde mutlaka çıyan ilaçlama hizmeti alması olası çıyan sokmalarına maruz kalmamaları için en etkili önlem alma şeklidir. Kokulu ve sisleme çıyan ilaçlaması bu zararlıların çok çabuk imha edilmesinin en önemli yoludur. Çıyan sokması öldürür mü diye endişe eden insanlar evde çıyan ile karşılaşınca ciddi panik yaşarlar. Çıyanlar ile mücadele bilinçli olarak etkili çıyan ilacı ile yapılmalıdır. Böcek ilaçlama türleri içinde zehirli haşereler ile mücadele çok daha önemlidir. Çıyan ilaçlama servisi almak için atlas ilaçlama ile irtibata geçiniz.