Çıyanlar nasıl beslenir

Çıyanlar nasıl beslenir bilindiği gibi etçil olarak avlanıp beslenen çıyan türleri gündüzleri pek fazla ortalıkta dolaşmaz. Tehlikeli çıyan ilaçlama deneyim gerektirir. Çıyanlar geceleri dışarıda dolaşır ve avlanma ihtiyacı duyarlar. Çıyanlar nasıl beslenir diye merak edenler için bu haşerelerin yediği ve avlandığı türler böcek ve haşereler olup çeşitli küçük böcekleri avlayarak yerler bazı durumlarda küçük kurbağa ve fare yavruları ile beslenebilen çıyan türleri avlarını zehirleri ile etkisiz hale getirdikten sonra onları yavaş yavaş yerler. Çıyanların ağız yapısı çok küçük olduğu için çıyanlar nasıl beslenir şeklinde bir soru akla gelebilir. Ancak çıyan zararlısı yakaladığı avını çiğneyerek yutamaz bunun yerine aynı örümceklerde kine benzer bir şekilde avını eriterek ve somurarak yemek durumundadır. Etçil olarak beslenen çıyan zararlısı pek çok böcek türünü avlamasının yanı sıra ölmüş hayvan leşleri ve haşereleri de yiyerek beslenmektedir.

Evde çıyanlar nasıl beslenir dış alanlara oranla ev içinde yuva yapan çıyan türleri daha az avlanma imkanına sahip olacakları için buldukları böcek sinek benzeri küçük haşereleri avlayarak beslense de insanların yedikleri gıdalardan arta kalan et parçaları ve buna benzer kalıntıları da tüketirler. Yaz aylarında görülen zehirli çıyanlar ne yer şeklinde gelen sorular ve evde çıyan görülmesi nedeni ile çıyan ilaçlama hizmeti talebi çok daha yoğun olarak istenmekte olup insanların evlerine girerek ciddi endişeye neden olan çıyanları ilaçlamak insan hayatının riske atılmaması için önemli bir uygulama olup bilinçli çıyan ilaçlama hizmetleri almak ve çıyanların bir an önce imha edilmesini sağlamak önemlidir.

Çıyanlar nasıl beslenir ve neden evlere girerler diye merak edenler için açık olan alanlardan eve giren çıyanların çeşitli avlanma sebebi ile evlere girdiği buralarda çoğalıp ilaçlanmadan evden gitmeyeceği için evde çıyan ilaçlama yaptırarak çıyanların tehlikelerinden korunmak gerekmektedir.  Çıyan neyle beslenir ilaçlama ne zaman yapılmalı gibi soruların cevabını arayan insanların zaman kaybetmeden evlerinde böcek ilaçlama yaptırıp çıyanlardan kurtulması gerekir. Atlas ilaçlama olarak çıyan ve he çeşit zehirli haşerelerden sizleri etkili böcek ilaçları kullanarak koruyoruz.

 

Sık Sorulan Sorular