Çıyanlar hakkında

16 Şub

Çıyanlar hakkında gerek görünümleri ve gerek hızlı hareket kabiliyetleri açısından söylenebilecek şeyler arasında esnek vücut yapıları ve vücutlarının her iki tarafında çatallı ayakları ile biraz ürkütücü bir görünüme sahip olsalar da çiyanlar saldırgan bir haşere türü değildir. Kırmızı çıyanlar hakkında söylenebilecek tek farklı nokta renk bakımından farklı görünümleri olsa da daha fazla değişik bir yönleri genel çıyanlar ile aynıdır. Çıyanlar genelde bina çevrelerinde görülen türleri 5 cm türlere göre kahverengi ve turuncu-kahverengi. 3-10 cm büyüklüğünde 2-8 mm eninde yassı halkalı etrafında 17 çift anteni olan zehirli canlılardır. Zehirli çıyanlar hakkında pek çok insan korksa da ölümcül zehir taşımayan bu zararlı türleri sadece alerjik cilt yapısı olan insanlar için tehlikeli olup ciltle temas etmeleri halinde sağlıklı insanlarında vücudunda kızarıklıklar meydana getirirler.

Çıyanlar hakkında gündüzleri evlerin nemli, loş ve karanlık yerlerinde, taş altlarında, deliklerde gizlenirler.geceleri avlanan çıyanlar hakkında avlarını ustaca yakalayıp etkisiz hale getirdikten sonra beslenen çıyan geceleri dolaşır, böcek ve solucanlar ile beslenir, insana saldırmazlar. Çıyanlar hakkında çıplak ayakla dolaşırken, terlik, ayakkabı giyerken sokarlar. Çıyanın ısırdığı yerde bir birine benzeyen iki tane koyu renkte iz görülür ve örümcekteki gibi zehirlenme belirtileri ortaya çıkar. Çıyanlar rutubetli alanlarda yaşayan yırtıcı (predator) haşerelerdir. Çıyanlar böcek ve örümcekleri geceleri avlayarak beslenirler. Kırkayakların her vücut segmentinde iki çift ayakları olmasına karşılık, çıyanların bir çift ayakları olması bu iki türün ayırt edilmesini sağlar. Çıyanlar çok uzun ayaklarıyla tanınan ev çıyanları hariç, nadiren iç mekanlarda görülürler. Çıyan hakkında bilinmesi gerekenler dış alanlarda,toprakla teması olan rutubetli ve korumalı yerlerde yaşarlar. Çıyanlar iç alanlarda, süpürgeliklerde, kapı ve pencere aralarında, bodrum ve garaj gibi mekanlarda da duvarlarda yürürken görülürler.çıyan zararlısı

Sağlığa zararı dokunan çıyanlar hakkında

Garip görünüşlü çıyanlar hakkında bazı insanların gereğinden fazla endişe duymasının nedeni vücutlarında zehir taşımaları ve 10 santimetre civarında boylarının olması görüntü olarak ta soğuk bir şekilde bulunmaları olarak açıklanabilir. Çiyan oldukça ürkütücü, zehirli ve tehlikeli bir canlıdır. Çıyanın soktuğu insan şayet alerjik yapılı bir insan ise felç olabilir ve ölebilir. Tehlikeli çıyanlar hakkında bilinen vücutlarında taşıdığı zehri ayaklarında bulunur. Çıyan’a el ile temas etmek oldukça sakıncalıdır.

Çiyan sokan insanlarda deride yanma, kaşıntı, deride kızarma, kabarma, bulantı, kusma,iştahsızlık ve baş ağrısı gibi şikayetler görülür. Çiyan sokmasında yapılacak ilk müdahale kan akışını yavaşlatmak için ısırılan yerin 4-5 cm kadar üzeri sıkıca bağlanmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir. Doğada yaşayan kırkayak ve çıyanlar hakkında benzerlikleri nedeni ile sık sık karıştırmalar olmakta görünüş olarak kırkayakla benzerlik gösterse de çatallı ayakları olan çıyanlar hakkında kırkayağa oranla dağa zehirli oldukları ve boy olarak ta daha iri ve yapılı bir özelliklerinin bulunması zikredilebilir.çıyanlar nerede yaşarlar

Zehirli çıyanlar ile mücadele

Çıyan mücadelesi esnasında bulundukları ortam içinde bulunan evcil hayvanlar çıkarılır ayrıca daire ve ev içlerine yerleşen çıyanlar hakkında uygulanacak yöntem ve ilaçlama öncesi daire boşaltılarak çıyanların saklandıkları ve üredikleri alanlar güzelce ilaçlanarak evdeki çıyanlar hakkında haklı olarak panik hisseden insanların çıyan imhası sonucunda rahat bir nefes almaları sağlanır. Üredikleri kulübe ve evler boşaltılır içerisi ve dışarısı ile üreme yerleri kalıcı ilaçlar ile ilaçlanır. Çıyan ısırmalarında ısırılan yer hızla emilir gerekirse ısırık yeri biraz kanatılır. Yaraya amonyak sürülür ve doktora getirilir.

İç alanlara girişlerini önlemek için, binaların dış cephelerindeki çatlak ve deliklerin kapatılması, sarmaşık gibi yoğun bitkilerin binadan uzak tutulması gereklidir. İç mekanlarda çıyanlar ile mücadelede Atlas ilaçlama gibi ve profesyonel firmaya müracaat etmek hem zaman kaybını hem de daha ekonomik olarak sorundan kurtulmanızı sağlar. Çıyandan kurtulmak için firmamızdan destek alabilir çıyan hakkında endişelerinizden evdeki çıyanların tarafımızdan ilaçlanarak yok edilmesinden sonra hissettiğiniz endişeden kurtularak rahat bir nefes alabilirsiniz. Çıyan ilaçlama hizmetimiz haftanın tüm günleri etkili çıyan mücadele yöntemleri konusunda bilinçli elemanlarımızla sürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir