Çıyan sokması öldürür mü

çıyan ısırması tehlikeli midir
25 Mar

Çıyan sokması öldürür mü pek çok çıyan türü olup farklı renkleri ve değişik boyları bulunur. İlaçlama yapılmayan zararlılar, insanların yaşam alanlarında özellikle bahçe ve bina diplerinde görünerek insanlarda tedirginlik sebebi olurlar. Binalarda görülen bu haşere türü tehlikeli olup çıyan sokması öldürür mü diye düşünenlerin çıyanların bazı türlerinde görülen zehir miktarı diğer türlere oranla daha yoğun olup pek çok çiyan türü insanları ısırdığı yada soktuğu zaman ölümcül bir risk ortaya çıkmaz ancak bu her insan için bir olmayıp sağlıklı bir insan için daha az tehlikeli iken alerjik durumu olanlarda daha fazla olurken insanlar için hayati organların bulunduğu bölgelerde ve kılcal damarlar üzerinde görülen çıyan sokma durumları daha ciddi sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Çıyanların ölümcül tehlikeleri

Toprakta yaşayan çıyan sokması öldürür mü şeklinde zaman zaman gelen sorular için çıyanların insanla teması çeşitli alerjik kaşınma ve kızarıklıklara yol açarken çıyan sokmaları daha tehlikeli olup insanların en hafif durumla acı çekmelerine ve olası tehlikeli durumlara düşmelerine neden olabileceği için dikkat edilmesi gereken zararlı bir haşere çeşidi olup çıyan görülen alanlar ve evlerde çıyanlara karşı etkili bir ilaçlama yaptırılması hem olası tehlikeleri önler hemde çıyanların üremesi ile oluşacak ciddi sıkıntıların ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur. Değişik görünüşlü çiyanları yaşam alanları nemli alanlar olup genelde saklanarak yaşam süren çiyan zararlısı bir taşın altında, toprak içinde ve duvar diplerinde karşımıza çıkabilmektedir.

Çıyanlardan korunmak için çıyan sokması öldürür mü  diye sorgulamak korunma için önemli bir başlangıç olup çıyanların yaşadığı yerlerde vakit kaybetmeden çıyan ilaçlama hizmeti almak gereklidir. Çıyan sokması tedavisi çeşitli yan etkiler yaşanmaması için doktor kontrolünde ilaçlar ile yapılmalıdır. Çıyanlar avlanarak beslenen zararlı haşereler olup evlere daha çok geceleri açık buldukları bölgelerden girmektedir. Çıyanların imha şekli etkili bir ilaçlama servisi almaktan geçer. Açık ve kapalı bölgelerde çıyanların ortadan kaldırılması için böcek ilaçlama firmaları etkili çıyan ilaçları ve en kısa sürede böcekleri yok eden teknikler ile haşere mücadelesi vermek durumundadır.