Çatı fareleri

Çatı fareleri siyah ya da kahverengi renkte, uzun kuyruklu, boyları 40 cm’ye kadar ulaşabilen büyük kulakları ve büyük gözleri olan hayvanlardır. Vücutları, Lağım faresinden daha küçük ve incedir. Kürkleri yumuşaktır. Davranışı, Beslenmesi ve Alışkanlıkları Binaların içlerine ya da altlarına ve çöp ya da tahta yığınlarının içlerine yuva yaparlar. Çok iyi tırmanıcıdırlar ve binaların üst kısımlarında da görülürler. Hem et hem de ot yerler ama genellikle tahılları, meyveleri, yemişleri ve sebzeleri tercih ederler. Üreme Doğduktan sonra iki ile beş ay içerisinde cinsel olgunluğa ulaşırlar ve her sene, her batımda altı ile sekiz yavru doğurup, bir senede dört ile altı defa arasında doğururlar. Ömürleri bir sene kadardır. Çatı fareleri olağanüstü üreyici hayvanlardır. Dişi çatı fareleri yıl boyunca yavrular lar. Bir yıl içerisinde bir dişi fare, 40 tane kadar yavru fare doğurabilir. Çatı Faresi İstilasının Belirtileri Canlı ya da ölü farelerin etrafta görülmesi kemirgen aktivitesi olduğuna işaret eder.

Eğer sarı fareler ortaya çıkmışlarsa, bu genellikle saklanma yerlerinin başka kemirgenler tarafından işgal edildiği ya da inşaat gibi nedenlerden ötürü yerlerinden oldukları anlamına gelir. Etrafta dışkılarının görülmesi de çatı farelerinin faal olduğuna dair önemli bir işarettir. Çatı faresinin dışkısı 12 ile 13 mm arasında ve sivri uçludur. Lağım faresinin dışkısı ise 18 ile 20 mm arasında ve kapsül şeklindedir. Bir çatı faresi istilası olduğuna dair belirtiler ise yüzeylerde görülen yağ izleri ve yuvalarıdır. Bu yağ izleri, kemirgenler kenarda yürüdükçe, kürklerinde bulunan yağların etrafa bulaşmasıyla oluşurlar. Kapalı mekanlardaki yuvalarını ise çatı katları gibi yalıtımlı yerlerde yaparlar. Çatı fareleri, uzun yıllar boyunca Orta Çağ’da büyük insan kayıplarına sebep olan Kara Veba’nın sorumlusu pirelerin taşıyıcıları olarak adlandırıldılar. Artık bu veba insanlık için bu derecede bir tehlike oluşturmasa bile, çatı fareleri hala potansiyel hastalık taşıyıcısıdırlar. Bir çatı faresi istilasıyla mücadele edebilmenin ilk adımı hangi kemirgenin istila ettiğini bulmaktır. Çatı farelerinin, kafalarından ve gövdelerinden daha uzun olan tüysüz ve pullu kuyrukları vardır. Bu fare türü gececidir ve çok iyi bir tırmanıcıdır.tavan arası fareleri

Çatı farelerinde üreme ve beslenme

Çatı fareleri yılda 4 -5 defa çiftleşir ve yavrularlar her yavrulamada yaklaşık olarak 6 – 8 kadar yavru doğururlar. Çatı fareleri yavrularını süt ile besler. Ve çatı faresi yavruları yaklaşık olarak 4 ayda erginliğe ulaşırlar. Çatı faresi genellikle evlerin bodrumda, kömürlüklerde bina boşluğunda, çöp yığınları arasında, samanlıklarda ve ev çatılarına yuva yaparak bu alanlarda yaşarlar. Buldukları hayvansal ve kumaş kağıt benzeri pek çok şeyi yedikleri için çoğu zaman evlerde tavan aralarında ve depolarda insanların kullandıkları her türlü gıda giyim malzemesi tarzı şeyleri tahrip ederek ciddi zararlar verirler çatı fareleri ile mücadelede fare istasyonu ile birlikte yemleme şeklinde fare zehirleri kullanılarak çatı farelerinin yok edilmesi sağlanır. Ancak çatı fareleri dış alanlardan bina içlerine girdikleri için fare giriş alanları dikkatlice kapatılmalı açıkta bırakılan havalandırma ve kapı altı gibi zayıf noktalar gerekli tedbirler alınarak tavan faresi ve diğer fare çeşitleri için evlere giriş yolu olarak kullandıkları tüm zayıf noktalar kapatılarak farelerin zararlarından korunmak daha kolay olur. Çatı fareleri sıvı böcek ilaçları ile ilaçlanmayıp fare blokları ve fare zehirleri kullanılarak imha edilirler.

Böcekler

Bir cevap yazın

Yorum
İsim*
Mail adresi*
Website adresi *