Böcekler ve zararları

zararlı haşereler
30 Oca

Böcekler ve zararları insanların yaşam alanlarında çoğu zaman yaşam koşullarını ciddi anlamda etkileme  sahip olduğu için ilaçlama sektörü haşereler ile mücadele yapmak için profesyonel firmaların yapısal olarak  hız  ortaya çıkan haşereler ve zararları ile mücadele edilmesine ciddi anlamda çare  bulmuşlardır. İnsanların çoğu böcek türleri ve özellikleri hakkında hemen hiç bir bilgiye sahip olmadığı için büyük kentlerde yaşayan insanların yaşadığı konutlarda görülen zararlı haşereler çocuklar ve kadınlar üzerinde ciddi huzursuzluğa sebep olmaktadır. Bu yazımızda böcekler ve zararları hakkında kısaca bilgi verip sizlerin  için açmaya çalışalım. Böcekler, dünyada en çok rastlanan canlılardandır.

Bunun nedeni pek çok olumsuz şarta dirençli yapıda yaratılmış olmalarıdır. Dünya üzerinde yaklaşık 1-1,5 milyon böcek türü bulunmaktadır. Günümüzde var olduğu bilinen hayvan türlerinin dörtte üçünü böcek çeşitleri oluşturmaktadır. Bu kadar çok farklı böcek türü olmasına rağmen tüm böceklerin  üç
bölümden oluşur: Baş, göğüs ve karın. Böceklerin boyları 0.2 mm’ den 30 cm’ ye kadar değişir. Böcekleri ayırt  bir diğer yolu bacaklarını saymaktır. Her böceğin altı bacağı vardır. Böceklerin vücudu bir dış kabukla örtülüdür ve Böcekler büyüdükçe kabuk değiştirirler. Zehirli böcek türleri insanların en fazla irkildiği zararlı haşerelerdir.

Bazı böcekler ve zararları, kültür bitkilerinde, bitkilerin kök, gövde, yaprak, meyve, sap gibi kısımları ile beslenerek bitkilere zarar verirler. Bitkisel ürünlerde doğrudan beslenerek önemli ürün kayıplarına neden olurlar. Böceklerin büyük bir çoğunluğu yaşamı gereği insanın gıdasına ortak olurlar. İnsanlar, ekip diktiklerini değil, hastalık ve  arta kalan mahsulü elde etmekte ve bunun bir kısmını da depolarda yine zararlılara kaptırmaktadır. Ayrıca ev zararlıları olarak adlandırılan böcekler ve zararları hem gıdaların kirletilmesi hemde insan sağlığının bozulması bakımından ciddi tehdit ortaya çıkarmaktadır. Haşerelerin zararları insanlara bulaşıcı hastalıktan ısırıp zehirlenmeye sebep olmalarına kadar değişik yönlerde görüldüğü için arı, akrep, kene, çiyan, zehirli karınca, sivri sinek, lağım ve tatarcık sinekleri gibi zararlılar insanları ciddi anlamda sağlık sorunlarına düşürmektedir.zehirli haşerelerin önlenmesi

Bütün böcekler zararlı mıdır ?

Böcekler ve zararları konusunda bütün böcekler zararlı değildir. Doğadaki zararlı böceklere karşı, doğal  kullanmak suretiyle o zararlıları yok etmek veya yoğunluklarını düşürmek için yapılan mücadeleye Biyolojik mücadele denilmektedir. Biyolojik mücadelede predatör (avcı böcek), parazitoit (asalak böcek), fungus, bakteri ve virüs gibi faydalı canlı organizmalar kullanılır. Hayat dönemini sürekli olarak konukçuda geçiren ve çoğunlukla konukçudan küçük olan böceklere asalak böcek denir. Bunları, yumurta, larva, pupa ve ergin parazitoidi olarak adlandırabiliriz. Hayat dönemini tamamlamak için birden çok konukçu ya ihtiyaç gösteren böceklere, avcı böcek denir. Asalak ve avcı böcekler arasında küçük böcek türleri olduğu gibi daha büyük yapıda olanları da vardır.

Bunlar  önce yakalar, çoğunlukla öldürdükten sonra, vücutlarını kemirip yemek suretiyle, ya da konukçusunun vücudundaki sıvı maddeleri emerek besinlerini alırlar. Bunların insanların yaşam alanlarına musallat olan bazı böcekler ve zararları şunlardır. Asalak böceklerin en bilinenleri tahta kurusu, pire, sivrisinek, tatarcık ve lağım sinekleri, kene bunların en başında gelenleri olup yaşam alanlarında sıkça şikayete sebep olmaktadırlar. Ülkemizde kültür bitkilerinde ürün kayıplarına neden zararlıların büyük bir kısmını böcekler oluşturmaktadır. Ülkesel zirai mücadele teknik talimatı bulunan ve bu talimatlar çerçevesinde mücadelesi yapılan zararlılar, ürün gruplarına göre aşağıda verilmektedir:

1. Ambar Zararlıları: Tahıl depoları ve ambarlarda ortaya çıkarak insanların kullandıkları gıda içerikli ürünlere ciddi anlamda zarar verip maddi kayıplara neden olmaktadırlar.
2. Hububat Zaralıları: Ekili alanlarda bitkilerin ve gıda maddelerinin yenmesi ve çürümesinde önemli role sahip olan bu böcekler ve zararları ciddi maddi kayıpların yaşanmasına sebep olur.
3. Genel Zararlılar: Hayatın her alanında karşımıza çıkan yürüyen ve uçan haşerelerden olan bu zararlı haşereler değişik yönleri ile insanlar için huzursuzluk ve zarara yol açarlar.
4. Sebze Zararlıları: Bahçe ve ekili alanlarda sebzelerin yaprakları ve gövdelerine musallat olarak ürünlerin kalitesini düşürüp maddi kayıplara neden olurlar.
5. Endüstri ve Süs Bitkileri Zararlıları: Endüstriyel alanlarda ve süs bitkilerinin yetiştirildiği ekili alanlarda ciddi kayıplara neden oldukları için zararları oldukça fazladır.
6. Meyve Zararlıları: Ağaçlarda ve meyvelerde neden oldukları zararlar bakımından çiftçilere maddi kayıplr yaşatmakta ürünlerin kalitesinde oldukça büyük zararlara sebep olurlar.
7. Bağ Zararlıları: Asma ve ürünlerinde çeşitli verim kaybına neden oldukları için istenmeyen zararlılar olarak mücadele edilmeleri kaçınılmaz zararlı haşereler olup verim kaybına neden olurlar.zararlı ilaçlama teknikleri

Böcekler ve zararları ülkemizde yaygın olarak bulunan ve ekonomik önemde zarar yapan böceklerden bazılarının tanınması, zarar şekli ve mücadelesi ile ilgili kısa bilgiler paylaştık. Zararlı böcekler ekili alanlarda olduğu kadar yaşam alanları ve endüstriyel işletmelerde üretilen malzemelere zarar vermeye başlamaları, tahıl ve gıda  ciddi kayıplara sebep olmaları nedeni ile mücadelesi zorunlu zararlı böcekler oldukları için bu gibi alanlarda çeşitli fumigant ilaçlama yöntemleri kullanılarak ambar zararlılarının ortadan kaldırılması için ilaçlama yapılır. Açık alanlarda ve kapalı alanlarda ortaya çıkan böcekler ve zararları farklı ilaçlama yöntemleri kullanılarak ortadan kaldırılan haşerelerin tekrar ürememesi için periyodik böcek ilaçlama hizmetleri profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından sağlıklı ve bilinçli yöntemler ile yapılmalı böcekler ve zararları ortadan kaldırılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir