Amerikan hamam böcekleri
16 Şubat 2017
Çatı fareleri
16 Şubat 2017

Bitler oldukça zararlı kan emerek beslenen aslak haşere türüdür. Bit ilaçlama insanların sağlığının korunması açısından büyük önem taşır. İlaçlama şirketleri bu zararlıların imhası için değişik ilaçlama yöntemleri kullanmaktadır. Dilerseniz bit çeşitleri hakkında kısaca bilgi verelim. İnsanların pek isminden bile hoşlanmadığı bir asalak türü olan bit zararlısı çeşitli nedenlerden dolayı insan vücudu yada saç diplarine bulaştığı zaman kaşıntı ve huzursuzluğa yol açar. Bitler hakkında haşere türleri arasında yer alan küçük haşerelerdir. Bit, uzunlukları 0,3-11 mm arasında değişmektedir. İnsan kanı emerek beslenen bitlerin çok sayıda türü bulunmaktadır. İnsan ve hayvan kanı emerek beslenen bit günde 4-5 kez kan emer. Bit yumurtalarına sirke adı verilir. Sirke beyaz renktir. Yumurtadan çıkan bit 10-15 günde erginleşir. Hızlıca üreyerek çoğalan bitlere karşı yapılabilecek en etkili yöntem bit ilaçlama uygulamasıdır. Bit ilaçlama bu haşerelerden gelebilecek zararlara karşı en etkili önlem yolu olacaktır. En Çok Görülen Bit Türleri; Baş biti hakkında, Bu bit türü saç diplerine yapışarak yaşar, yumurtalarını kıl diplerine yapıştırır. Baş biti ense ve kulak arkası kısımlarında yerleşir. Bu bitler ışık sevmeyen canlılardır.

Saç biti en çok kız çocuklarında görülmektedir.Vücut bitleri hakkında; Vücut biti diğer bitlerden daha büyük olur. Vücut biti yumurtasını çamaşırlarımızın dikiş aralarına bırakır. Bit insandan insana çok çabuk bulaşabilir. Ortak kullanılan eşyalar yastık, kıyafet, çanta, tarak, kıyafet vb. eşyalar bit bulaşmasını kolaylaştırır. Vücut bitleri gözle fark edebileceğiniz büyüklüktedir. Kasık bitleri hakkında; Kasık bölgesinde bulunan bu bit türü kıl diplerinde yaşar. Cinsel ilişki ve ortak iç çamaşırı kullanımıyla kişiden kişiye geçmektedir. Kasık bitinin bulunduğu bölgelerde kahverengi lekelere rastlamak mümkündür. Bu lekeleri kasık bitlerinin tükürüklerinden geçen lekeler oluşturmaktadır.bit çeşitleri

Bitler Nasıl Bulaşır

Bit çeşitleri hızla üreyerek çoğalan canlılardır. İnsandan insana bu haşereler zıplayarak kolaylıkla geçmektedir. Başka kişilerin toka, şapka, kıyafet gibi eşyalarını kullanmakla bitler sizin saçınıza kolaylıkla geçebilir. Aynı zamanda toplu yaşam alanlarından bitler sizin üzerinize sıçrayarak geçiş sağlayabilirler. Bit türlerinden insanlara çeşitli hastalıklar geçmektedir. Çünkü kan emici olan bu canlılar kan emdiği canlıdan aldığı virüsü diğer canlıya taşıyan konakçılar dır. Bit ilaçlaması ile bu zararlı haşere türlerinden gelebilecek zararların önüne geçilmelidir. Bitler tarafından insanlara bulaştırılan hastalıklar arasında humma,deri dökülmesi durumu, cilt lekeleri,alerjik reaksiyonlar ve lejyon lu rahatsızlıklar olup insanlar üzerinde ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olurlar. Bit türleri kişiden kişiye kolaylıkla geçiş sağlayan canlılar olduğundan dolayı özellikle okul, ev, kuaför gibi ortak yaşam alanlarında sıkça görülmektedir. Bu gibi alanlarda bit ilaçlama yapılamadığı takdirde bitlerden kurtulmak imkansızdır.

Gün geçtikçe bulunduğu alana yumurta bırakarak çoğalan bit ile mücadele oldukça zorlaşacaktır. Bit yumurtalarına kıyafet, koltuk, yastık, yorgan gibi eşyaların dikiş aralarında sıkça görmek mümkündür. Bitler ile mücadele profesyonel böcek ilaçlama ekipleri tarafından bilinçli olarak yapılmalı evde görülen bit zararlısı etkili bir ilaçlama ile ortadan kaldırılmalıdır. Bilinmesi gereken önemli bir durum ise bit ilaçları kimyasal olarak bitler üzerinde kullanılan özellikte olup insanlar için kimyasal içerikli bit ilaçları kesinlikle kullanılamaz bazı insanlar bilinçsiz bir şekilde eczane yada doktor kontrolünde satılan bit ilaçları ile bitler için kullanılan böcek ilacı özellikli bit mücadele ilaçları arasında bağ kurmaya çalışmakta bu ise çok tehlikeli sonuçlar doğuracağı için bireysel olarak bit mücadelesi yapmanın ne derece büyük yanlışlara sebep olacağının bilinmesi adına insan vücudu için doktor kontrolü ve şayet evde bitler görülüyorsa ev içinde bit ilaçlama firmaları tarafından bit ilaçlama hizmeti yaptırılarak bitlerden korunmanız ve kurtulmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir