Arı sokması tehlikeli midir

Arı sokması tehlikeli midir apartman ve binaların çatı bölümlerinde sıkça karşılaşılan arı sorunları ilaçlama yapılmadığı takdirde insanlar için ciddi tehlike oluşturur. Yaşam alanlarında insanlara saldıran arıların sokması sonucu insanlarda korku ve paniğe neden olmaktadır. Arı sokması tehlikeli midir ne gibi durumlarda tehlike olur benzeri sorular hep sorulmakta insanların endişesinin bu konuda bir hayli yoğun olduğu anlaşılmaktadır. Eşek arıları ve yaban arıları ciddi tehlike potansiyeline sahip türlerdir. Sağlıklı bir insanı üç adet arının sokması hastanelik etmeye yeterken beş adet eşek arısı sokan bir insanda çok ciddi tehlikeler ortaya çıkıp arıların soktuğu insanda ölümcül belirtiler ortaya çıkmakta bazı durumlarda insanların kaybedilmesi durumu ortaya çıkabilmektedir.

Evlerde görülen arı sokması tehlikeli midir diye düşünenlere verilecek en makul yanıt bal arıları ve bir iki arı sokmasına maruz kalan insanların her hangi bir alerjik rahatsızlığı yoksa yapılacak basit bir müdahale ile sağlığına kavuşması normal bir durum olup sokulma sayısı üçü geçtiği zaman tehlike başlayıp daha fazla sayıda arı sokmasının insanlar üzerinde çok ölümcül sonuçlarının ortaya çıkması kaçınılmazdır. Sarı eşek arıları iki cins olup bir kısmı bal arısından biraz daha iri diğerleri ise normal arılardan iki üç kat daha iri yapıda olup bunların bünyesindeki zehir çok daha tehlikeli ve insanlar için oldukça risk taşır.

Sarı arı sokması tehlikeli midir elbette bu arıların daha tehlikeli olduğu ve insan sağlığını tehdit eden bir boyutta olduğu bilinmekte olup olası sokmaların yan etkilerine maruz kalmamak için arılardan uzak durulmalı olası sokma durumlarından korunmak ve tedbir almak için bu zararlıların kovanlarının bulunduğu yerden çıkarılması ve kalıcı özellikte bir ilaçlama ile insanlara yönelen tehditlerin ortadan kaldırılması gereklidir. Arı sokmasından korunmak için arı peteği olan bölgede arı ilaçlama yaptırılarak arılar imha edilmelidir. Arı mücadelesi bu konuda uzman olan arı ilaçlama servisleri tarafından yapılmalı gerekli durumda arı kovanı bulunduğu yerden çıkarılarak arı kolonisi kalıcı olarak binaların çatı arası ve dairelere yakın bölgelerinden uzak tutulmalıdır.  Böcek ilaçlama ve arı ilaçlama taleplerinizde atlas ilaçlama firmasından yardım alabilirsiniz.

 

Sık Sorulan Sorular