Amerikan hamam böcekleri

Amerikan hamam böcekleri hakkında merak edilenler oldukça fazladır. Böcek ilaçlama hizmeti konusunda en fazla ilaçlama talebi alınan oldukça zararlı bir böcek türü olduğu aşikardır. Pek çok insanın bildiği ama çoğu insanın pek farkına varmadığı yaşam ve üreme koşulları hakkında bazı bilgiler verip bu böceklerin önlenmesinde ne gibi tedbirler alınması gerektiğinin anlaşılmasına yardımcı olmaya çalışacağız. Latince Adı Periplaneta americana olan yetişkinleri 50 mm’den (3 inç) biraz daha uzun olabilmektedir. Yetişkin hamam böceği türleri, kırmızımsı kahverengi ya da akaju rengindedirler. Başlarının arkasındaki bölge sarı şeritle çevrelenmiştir. Dişi Amerikan hamam böcekleri, yumurtaları için koruyucu keseler yaparlar. Bu keseler kapsül şeklindedir. Hamam böceği kapsülü oluşturduktan sonra sıcak ve nemli bir yere bırakır.

Ortalama bir Amerikan hamam böceğinin kapsülünde yaklaşık 16 yumurta bulunur. Yumurtalar çatladıktan sonra kapsül şeklindeki keseden küçük yavru hamam böcekleri çıkar. Bu henüz gelişmemiş böcekler büyüdükçe kabuk değiştirirler. Eğer yiyecek bolsa, Amerikan hamam böcekleri yumurtadan erişkinliğe kısa bir sürede ulaşırlar. Davranış ve Beslenme olarak hem dişi hem de erkek Amerikan hamam böcekleri uçabilir. Hamam böcekleri büyüdükçe kanatları gelişir. Amerikan hamam böcekleri normalde açık havada yaşarlar. Sıcak ve nemli olan çiçek tarhları ve malçların altı gibi alanları tercih ederler.

Amerikan hamam böceği, Türkiye’de şehirlerde, özellikle kanalizasyon sistemlerinde oldukça yaygındırlar. Amerikan hamam böcekleri, evlere su ya da yiyecek bulmak için girer. Pencere bantları hasar görmüşse kapıların altından kolaylıkla geçebilirler. Bu hamam böcekleri için bodrum camları ya da garajlar da oldukça yaygın giriş yerleridir. Amerikan hamam böceği zararlısı evlere girdikten sonra genellikle banyoya, mutfağa, çamaşırlıklara ve bodrumlara giderler. Amerikan hamam böcekleri dışarıda yaprak, küçük odun parçacıkları, mantar ve yosun yiyerek beslenirler. Aynı zamanda küçük böcekleri de yerler. İç mekanlarda elektrikli ev aletlerinin altında, boruların içinde, mutfak dolaplarında ve yerlerde yiyecek ararlar. Buldukları yiyecek kırıntıları, artıkları ve dökülmüş yemeklerden beslenirler. Ayrıca amerikan hamam böcekleri gece bırakılmış olan ev hayvanlarının yemlerini de yerler.Amerikan Hamam böceklerinde üreme

Amerikan Hamam böceklerinde üreme

Amerikan hamam böcekleri çok hızlı koşabilirler ve genellikle karanlık yerlere hızlıca kaçarlar. Eğer ürkerlerse bazen uçtukları da olur. Amerikan hamam böcekleri, saklandıkları karanlık yerlerde dışkılarını bırakırlar. Ev sahipleri bu dışkıları bodrumda, kilerde ya da elektrikli ev aletlerinin arkasında bulabilirler. Amerikan hamam böceklerinin dışkıları küçüktür ve bazıları bunları fare dışkısı sanır. Amerikan hamam böceklerinin dışkılarının kenarlarında çizgiler vardır ve uçları küttür. Halbuki fare dışkısının uçları sivridir. Fareler, kendilerini yaladıkları için dışkılarında tüyleri de bulunur. Yumurta Kapsülleri Amerikan hamam böceğinin yumurta keseleri yaklaşık 38 mm uzunluğundadır.

Kırmızımsı ya da kahverengimsi siyah tonlarında koyu renktedirler. Ev sahipleri çoğu zaman bu yumurta keselerini bodrumda, çamaşırlıklarda ya da mutfaklarda bulurlar. Bazen de yumurta keseleri dolapların altında ya da ev aletlerinin arkasındadır. Amerikan hamam böcekleri, yumurta kapsüllerini garajlarda ya da barakalarda depolanmış eşyaların arkalarına bırakırlar. Kötü Koku Hamam böcekleri “agregasyon feromonu” da denilen bir koku üretirler. Bu kimyasal maddenin yarattığı koku hamam böceklerinin gruplar haline bir arada kalmalarını sağlar. Bazılarına göre bu feromonların küflü bir kokusu vardır. Hamam böceği nüfusu arttıkça hassas burunlu olan insanlar bu kokuyu hissetmeye başlayacaktır. Amerikan hamam böceği evlere nereden gelir.

Amerikan hamam böcekleri, evlere su ve yiyecek bulmak için girerler. Eğer pencere bantları hasar görmüşse, kolaylıkla kapıların altından geçebilirler. Bu hamam böcekleri için bodrum camları yada garajlar da oldukça yaygın giriş yerleridir.Amerikan hamam böcekleri evlere girdikten sonra genellikle banyoya, mutfağa, çamaşırlıklara ve bodrumlara giderler. Hamam böcekleri çok pis böceklerdir. Hastalık yayarlar, yiyecekleri kirletirler ve alerjilere, hatta astıma yol açarlar. Hamam böcekleri, çürümüş maddeler arasından ve kanalizasyondan geçerken bacaklarına ve gövdelerine mikroplar bulaşabilir ve onlar da bu mikropları yiyeceklere ya da yiyeceklerin bulunduğu yüzeylere taşıyabilirler.

Görüldüğü gibi amerikan hamam böcekleri ile mutlaka kapsamlı bir mücadele gerekli olup sıradan günü birlik yöntemler ile tedbir almak ve ucuz haşere ilaçları ile önlemeye çalışmak pek bir işe yaramayacaktır bu nedenle amerikan hamam böceği ile mücadele için atlas ilaçlama gibi profesyonel ve deneyimli hamam böceği ilaçlama firmaları tercih edilerek evdeki hamam böceği sorunlarınıza karşı güvenilir ve garantili hamam böceği ilaçlama hizmetleri alarak böcek şikayetlerinden kurtulabilirsiniz.

Böcekler

Bir cevap yazın

Yorum
İsim*
Mail adresi*
Website adresi *