Alman hamam böcekleri

16 Şub

Alman hamam böcekleri hakkında yazılması gerekenler hamam böceği ilaçlama yaptırdığınız sarı mutfak böcekleri ile benzer şeylerdir. Kalorifer böceği olarakta bilinen genel kapsamda hamam böcekleri ile benzer olsa da bazı farklılıklar görülebilmektedir. Kalorifer böceği ilaçlama bu böceklerin yaşam alanlarından arındırılmasında büyük önem taşır. Latince ismi Blattella germanica olan alman hamam böceği hakkında dış görünüm ve yaşam alanlarının özellikleri nelerdir. Alman hamam böcekleri, dünyada yaygın olarak bilinen iç mekan böcekleridir. Yetişkin alman hamam böceği hakkında bilinenler açık kahverengi ya da esmer renkleri ve pronotumları üzerinde başlarının gerisinden başlayan iki adet paralel siyah çizgileri sayesinde kolayca tanınırlar. Boyları 13-16 mm arasındadır. Daha küçük olan yavru hamam böceği daha koyu renkte, neredeyse simsiyah, olurlar ve başlarının arkasında beyaz çizgiler vardır.

Alman hamam böcekleri hakkında kanatları olsa da çok seyrek uçarlar ve daha çok koşmayı tercih ederler. Davranışı, Beslenmesi ve Alışkanlıkları Tropik iklimlerde dışarıda yaşamaları mümkün olsa da Alman hamam böcekleri genellikle iç mekanlarda ve çoğunlukla da mekanın daha sıcak ve nemli yerlerinde görülürler. Evlerde, genellikle, mutfaklarda ve banyolarda görülseler de yiyecek ve nemin bulunduğu her yere gidebilirler. Alman hamam böceği, genellikle kutular, torbalar ve karton kutular aracılığıyla evlere ya da binalara girerler. İkinci el ev eşyalarıyla birlikte bile evlere girmeleri de mümkündür. Birçok dairenin bulunduğu apartmanlarda, Alman hamam böcekleri kolaylıkla bir daireden diğerine ortak borular üzerinden gidebilirler.alaman hamam böceği yaşam alanları

Alman hamam böcekleri nasıl beslenirler?

Alman hamam böcekleri leşçil beslenen hayvanlardır ve diş macunu, sabun ve kitap ciltleri de dahil, var olan bütün yiyecek kaynaklarından beslenebilirler. Bu haşereler, özellikle en az miktarda bulunan yiyecek kaynaklarından bile kırıntılarla, hatta gece bulaşıklık ta bırakılmış kirli tabak ve çanaklardan beslene bilmeleriyle bilinirler. Alman hamam böcekleri çok çabuk ve aynı zamanda hızlı üremeleriyle de bilinirler. Dişi Alman hamam böceği sadece bir defa çiftleşerek yeni böcekler üretebilir. Dişiler çiftleşmeden sonra, normal koşullar altında, tüm hayatları boyunca 4-6 yumurta kesesi üretir. Otheka da denilen bu keselerin her birinde 30 ile 40 arasında yumurta bulunur.

Bu kese, dişi Alman hamam böceği tarafından yumurtalar çatlamadan bir ya da iki gün öncesine kadar taşınır. Koşullara bağlı olarak yumurtadan erişkin böceğe 54 ile 215 gün arasında ulaşılır. Genelde ortalama 100 gün civarındadır. Yetişkin olduktan sonra Alman hamam böceği türleri 100 ile 200 gün arasında bir süre yaşarlar. Alman Hamam böceği İstilasının belirtileri dışkıların yoğun olarak görülmesi ve etrafta hamam böceği pisliğine çokça rastlanması ile kolayca anlaşılabilir. Alman hamam böceklerinin dışkıları, küçük ve koyu renkte olup tezgahların üzerinde ya da çekmecelerde “karabiber döküntüsü” gibi dururlar. Dışkılarının izleri, odaların köşelerinde, kapıların üzerinde ya da duvardaki küçük çatlaklarda ve boşluklarda koyu noktalar ya da izler olarak görülürler.alman hamam böcekleri

Alman hamam böcekleri nasıl ürerler?

Dişi alman hamam böcekleri yumurta keselerini yumurtlamadan bir ya da iki gün öncesine kadar taşıdıkları için, etrafta boş keseler görülebilir. Koku Alman hamam böcekleri, aynı zamanda, birçok değişik koku çıkartmalarıyla da bilinirler. Sayılarının fazla olduğu yerlerde, hafif ve çoğu zaman “küflü” olarak tanımlanan bir koku hissedilmesi mümkündür. Türkiye’de görülen Oryantal hamam böceği (Karafatma) çoğu zaman Alman hamam böcekleriyle karıştırılır. Görünüşleri benzese de, davranışlarındaki farklılıklar ikisini birbirinden ayırır. Alman hamam böcekleri binaların içinde yaşayan haşereler olarak bilinirler ve genellikle yüksek nemin ve sıcaklığın olduğu yerlerde görülürler. Oryantal hamam böcekleri ise genellikle kanalizasyonlarda, su giderlerinde yaşarlar, dış mekanlarda görülürler ve sadece nadiren binalara gelirler.

Alman hamam böcekleri tifo dahil birçok hastalık mikrobu taşımalarıyla da bilinir. Yeni yapılan çalışmalar göstermiştir ki İstanbul gibi büyük metropol şehirlerde çocuklarda görülen astım hastalığıyla Alman hamam böceği varlığı arasında doğrudan bir ilişki vardır. Alman hamam böcekleri her yumurta kesesin de çok sayıda yavru üretirler. Boyutları küçük olduğu için kolaylıkla saklanırlar ve insan yaşam alanlarında az sayıda düşmanları vardır. Bu nedenlerden dolayı, Alman hamam böceğinin nüfusu hızla büyümeye elverişlidir ve profesyonel müdahaleyi gerektirir. Sıradan böcek ilaçları ve bilinçsiz olarak yapılan hamam böceği ilaçlamaları bu böceklerin bağışıklık sisteminde güçlenme ve ilaçlara karşı direnç kazanmasına neden olarak giderek artan bir hızla binalarda ve evlerde üreyen alman hamam böcekleri kısa zamanda evin ve binaların geneline yayılarak ciddi sıkıntıların oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle profesyonel hizmet veren Atlas ilaçlama ve diğer deneyimli firmalardan hizmet almak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir