Ağaç kurtları

16 Şub

Ağaç kurtları hakkında en belirgin özelliklerden biri daha çok mobilya ve ahşap mekanlardaki ahşap malzemeler ve döşemeler içinde görülmeleridir. Ağaçkurdu ilaçlama bu böceklerin evlerden arındırılmasında büyük önem taşır. Ağaç kurtları muhtemelen buraya daha odun halindeki ağacın yaş gövdesine bırakılan yumurta belirli bir süre larva haline dönüşüp yetişkin bir ağaç kurdu haşeresi olarak ortaya çıkmakta ve yavaş yavaş mobilya ve ahşap malzemeleri kemirerek zaman içinde yüzeye çıkıp dış yüzeylerin çökmesine ve dökülmesine neden olmaktadır. Zararlı ağaç kurtları insanlar için maddi zararlara sebep oldukları için kesinlikle önlem alınması gereken bir böcek çeşidi olup ihmal edilmesi halinde ciddi maddi kayıplara neden olabilmektedir. Evlerde görülen ağaç böcekleri eklem bacaklılar sınıfı içinde incelenir. Ağaç kurtları sert kabuklu olup genellikle 2 tane kanada sahiptirler. Ağaç böcekleri insanları ısırmazlar, beslenmeleri tamamen otçuldur. Baş kısımları sert ve keratin adı verilen maddeden oluşur. Ağız yapıları çok gelişmiş olan tahta kurdunun göğüs kısmında 2 çift, karın kısmında ide 1 çift olmak üzere toplam 6 tane ayağı bulunur.

Tahta kurdunun başucunda 1 çift anteni vardır. Tahta kurdunun genel olarak boyları 1,5 ile 3 cm kadardır. Mobilya böcekleri hakkında toplumda farklı isimler ile bilinirler bunlardan bazıları (ağaç kurdu, ahşap kurdu, ağaç böceği, ağaç kemiren, mobilya kurdu) olarak . İsimlendirilir ve sert ağaç malzemeleri içinde pek görülmezler ancak mobilya ve ahşap döşemeleri kemirdikleri için insanların ev ve iş yerlerinde ciddi zararlara sebep olurlar. Tahta kurtlarının adından da anlaşıldığı gibi bütün işleri tahta ve ahşap iledir. Ağaç kurtları genellikle ağaç ve ahşapları delerek içine yuva yaparlar. Tahta kurtları ve  ağız yapısı çok sağlam olduğundan tahta ve ahşap nesneleri rahatlıkla kemirebilirler. Mobilya kurdu olarak ta adlandırılan ağaç kurtları evimizde ahşaptan oluşan her türlü nesnenin içini oyarak orada yuvalanırlar. Mobilya kurtları mobilya ve ev eşyalarını sürekli delip çürüttüğünden bizim için zararlı haşere durumundadır. Bu haşere türleri gece aktif olup daha hızlı çalışırlar. Ağacı delerken çok farklı sesler çıkarırlar bu sesleri duymak mümkündür.ağaç kurlarının özelliği

Ağaç kurtları ile mücadele nasıl yapılmalıdır?

Tahta kurdu ve mobilya böceği mücadelesi haşereler ile yapılan mücadelenin yanında daha zordur ve özel ilaçlama metotları ve çok özel içerikli ağaç kurdu ilaçları kullanılarak ilaçlaması yapılmalıdır. Tahta kurtları ahşabın içinde saklandıkları için ilacın iç kısımlara nüfuz etmesi çok zordur. Ağaç kurtları kurdu (ağaç böceği) ilaçlaması; mutlaka işini bilen, işinin konusunda uzman, ve güçlü haşere imha içeriği olan ilaçları kullanan, yasal firmalar tarafından yapılmalı. Tahta kurtları zor öldüğü için ilaçlaması çok kaliteli yapılmalı ve ilk ağaçkurdu ilaçlama ile tam olarak yok edilemedikleri durumlarda ikinci bir ilaçlama hizmeti talep edilerek varlıkları önlenmelidir. Ağaç kurtları hakkında karşı önlem alınmazsa kısa süre içinde mobilya ve ahşap tüm eşyalarımıza zarar verir ve kullanılan değerli ahşap malzeme ve özellikle antika eşyalar üzerinde oldukça fazla tahribata yol açarlar.

Tahta kurtları ile mücadele kapsamında ilaçlama hizmeti alınırken ne tür ilaçlar kullanılarak ilaçlama yapılacağı önemli olup ağaç içinde yaşadıkları için daha çok dumanlı yöntem olarak bilinen ulv ağaç kurdu ilaçlama şekli talep edilmelidir. Ağaç kurtları kokusuz ilaçlar ile önlenemedikleri için güçlü böcek öldürücü ilaçların bir araya getirilerek uygulanması bu böceklerin yok edilmesi için daha etkili bir önlem olacağı bilinmeli özellikle mobilya imalathanesi kereste fabrikaları gibi yerlerde kokulu ilaçlama yöntemi uygulanarak kereste ve odunların arasında saklanan ağaç kurtları imha edilerek ilerde mobilyalarda tahribat yapmaları önlenmelidir. Böcek ilaçlama ancak haşereler konusunda uzman ekiplerin profesyonel teknikler kullanarak yapabileceği önemli bir hizmettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir